Hayme Ana 'Bacıbey Ödülleri' sahiplerini buldu

Hayme Ana 'Bacıbey Ödülleri' sahiplerini buldu
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği (DPÜM) tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen 'Hayme Ana Bacıbey Ödülleri' sahiplerini buldu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği (DPÜM) tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen 'Hayme Ana Bacıbey Ödülleri' sahiplerini buldu.
Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından Kadınların TBMM'ye girişinin 77. yıldönümü dolayısıyla "Hayme Ana Ödül Töreni" Ankara Hilton Otel'de düzenlendi. Törene, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende bir konuşma yapan Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği Genel Başkanı Çınar, Hayme Ana etkinlikleri denildiği zaman Ankara'nın Haymana ilçesiyle karıştırıldığını belirterek, "Ama Hayme Ana mutlaka Haymana topraklarından geçmiştir" dedi.
Çınar, şöyle konuştu: "Hayme Ana Ödüllerinin tek bir kriteri var Faaliyet gösterilen alanda öncü olmak ve halen çalışmalarını sürdürüyor olmak" Hayme Ana bilek gücünün, kılıç gücünün hakim olduğu bir konjoktürde duruş göstererek Türk'ün kaderini değiştiren, Osmanlı devletinin bilinmeyen kurucusudur. Onun öncü karakterinden yoksun bir Türk tarihinin son 7 asrını yeniden yazmak gerekirdi. Hayme Ana Türkiye Cumhuriyetinin son çerek asırlık dönemine kadın üzerinden yapılan tartışmalara son noktayı koyabilmenin vesilesidir. Hayme Ana hem modern kadınımızı hem de geleneksel kültürel kadınımızı kucaklayan önemli bir karakterdir."
Hayme ana'nın çok özel bir kadın olduğunu vurgulayan Mutlu Çınar, "Hayme Ana hem modern kadınımızı hem geleneksel kültürel kadınımızı kucaklayan bir kadındır" dedi.
Açıklamaların ardından "Hayme Ana" ödüllerini alan bazı Bacıbeyler şöyle:
Hayme Ana gibi eşini genç yaşta kaybedip hem çocuklarının sorumluluğunu üstlenen hemde onun siyasi ideallerini yaşatmaya çalışan Merhum Muhsin Yazıcıoğlunun eşi Gülefer Yazıcıoğlu.
Çanakkale Şehitliklerinde önemli çalışmalara imza atan OPET Yönetim Kurulu üyesi Nurten Öztürk.
İş yaşamına kelimenin tam anlamı ile sıfırdan başlayıp bugün erkek sektörü diye bilinen Madencilik ve Mermer sektörü başta olmak üzere Türkiyedeki öncü şirketlerin kurucusu Zuhal Mansfield.
MHP'nin ilk kadın Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel.
Kadına şiddet başta olmak üzere önemli çalışmalara imza atan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin.
Demokratik koşullarda ilk kadın belediye başkanının 1950 de seçilişinden 59 yıl sonra seçilen ilk kadın İl belediye başkanı Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.
İnsanların beyinleri ile siyaset yapmaları gerektiğinin özgün örneği CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey.
Ankaragücü'ne destek çıkışıyla spor'a kadın eli veren Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka.
Türkiye ve Avrupa'daki profosyonel liglerdeki tek kadın kulüp başkanı Çankırıspor Başkanı Sevda Karaali.
MHP'nin tek kadın belediye başkanı Bolvadin Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık.
STK olarak Kadın Adayları destekleme Derneği ve Allı Turna Derneği.
Törene katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Günaydın, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdürlerinden Ömer Bozoğu dikkat çeken isimlerdi.
Katılımcıların ortak söylemi az tanınan Hayme Ana'nın tanıtımı için Anneler Günü'nde Hayme Ana'nın Kabrinde "Türkiyede anneler günü annelerin annesinin kabrinde kutlansın" yaklaşımında bir tören planlanması konusunda çalışmalar başlatılması oldu.

HAYME ANA KİMDİR?
Hayme Ana, Gündüz Alp'in eşi, Ertuğrul Gazi'nin annesi ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babaannesidir.
Kocası Gündüz Alp'in Fırat Nehri'ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu'nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad'ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ ardından da Domaniç ve Söğüt'e yerleşti. Domaniç Yaylası'nı yazlık, Söğüt'ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi'yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı. Ertuğrul Gazi, "Devlet Ana" diye de anılan annesi "Hayme Ana"yı, öldüğünde Çarşamba'da her yıl çadır kurduğu bir tepenin üzerinde defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid, 1892'de büyük ninesi Hayme Ana'nın kabrinin üzerinde bugünkü türbeyi yaptırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com