Hayme Ana yad edildi

Hayme Ana yad edildi
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Osman Gaziler, Fatihler yetiştirmek istiyorsak, biz kadınlar, bir obadan bir devlet kurma yeteneğini gösteren Hayme Ana olmayı bilmeliyiz'' dedi.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Osman Gaziler, Fatihler yetiştirmek istiyorsak, biz kadınlar, bir obadan bir devlet kurma yeteneğini gösteren Hayme Ana olmayı bilmeliyiz'' dedi.
Bu yıl 728'incisi düzenlenen ''Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri''ne katılmak üzere Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyü'ne gelen Kavaf, Hayme Ana'nın türbesini ziyaretinin ardından, anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.
Türbeden ayrıldıktan sonra yan bölümde Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) üyesi kadınların resimlerinden oluşan ''Analardan Hayme Ana'ya Saygıyla'' başlıklı sergiyi gezen Kavaf'a, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından çini tabak ile porselen fincan takımı hediye edildi.
Sergi sonrası tören alanına geçen Kavaf, halkı selamlayarak Yörük çadırlarını gezdi.
Bakan Kavaf, törende yaptığı konuşmada, Türklerin, tarihleri boyunca kadına hayatın her noktasında önemli roller biçerek kadını yüceltmiş bir millet olduğunu söyledi.
Türk kadınının tarihte daima omuz omuza durduğu erkeğiyle kader birliği yaparak, yalnızca kahramanlar yetiştirmekle kalmayıp onlarla birlikte savaştığını, hatta devleti yönettiğini belirten Kavaf, şöyle devam etti:
''Toplumsal büyük başarılarımızda mutlaka kadının emeği vardır. Hayme Ana, Türk kadınının en kutlularından birisidir. 600 yıl cihana adaletle hükmedecek Osmanlı'nın kurucusu Osman Bey'in babaannesi, Ertuğrul Gazi'nin annesi, Gündüz Alp'in eşi, Türklerin kutlu annesidir. Fedakar bir Türk annesi olarak tarihimize yön veren kadınlardan olan Hayme Ana, kocası Gündüz Alp'in vefatından sonra dağılma noktasına gelen Kayı Boyu'nu, Domaniç Çarşamba'ya, yani buralara sağ salim getirerek Osmanlı İmparatorluğu'nun temelini atmıştır. Osmanlı obasının Söğüt ve Domaniç'e yerleşmesiyle bir dönem devlet idaresini eline almış, devletin kuruluşunda oynadığı hayati rolü nedeniyle Devlet Ana olarak anılmıştır.''
    
-''KADINLAR, BU TOPLUMUN GİZLİ KAHRAMANLARIDIR''-
Devlet Bakanı Kavaf, Türk kadınının tarih boyunca toplumda üstlendiği rolle zaferlerin, toplumsal başarıların gizli mimarı olduğunu ifade ederek, kadınları ''Bu toplumun gizli kahramanları'' olarak nitelendirdi.
 Tarihte eşsiz hizmetleri olan Türk kadınlarının, Anadolu'nun fethinin başladığı 26 Ağustos 1071'den itibaren bu coğrafyanın Türkleşmesi ve İslamlaşmasında da başrolde olduğunu anımsatan Kavaf, ''Daha o zamanlardan Fatma Bacı'nın kurduğu Bacıyan-ı Rumlar, Anadolu Kadınlar Birliği, Anadolu'ya sevgi tohumlarını yerleştirmişlerdir. Adeta gönüllerini, kalplerini ortaya koyan bacılar, Anadolu'da sonsuza dek yaşanacak birlik ve beraberlik ruhunu tesis etmede öncü olmuşlardır'' diye konuştu.
Kavaf, göçebe bir toplum olmasına rağmen Türklerin doğal ve geleneksel kültürünün, kadınlara canlı ve hareketli bir kimlik kazandırdığına işaret ederek, Hayme Ana'nın da Türk kadınlarının bilgeliğini, ferasetini sembolize ettiğini anlattı.
Türk milletinde toplumsal doku ve millet olma vasfının korunmasının, kadınların ve dolayısıyla aile yapısının güçlü tutulmasıyla mümkün olabileceğini dile getiren Kavaf, şunları kaydetti:
''Kadının toplumsal yaşamın aktif unsurları haline gelmesi için yapılan reformlar, ancak kadınlarımızın bu noktadaki yürekli ve istekli, aynı zamanda başkalarını da yüreklendirici ve özendirici tutumlarıyla başarıya ulaşabilir. Her fırsatta gerek anne, gerekse toplumsal yaşamın aktif bir üyesi olarak kadınlarımızın başarılarından söz etmemiz işte bu sebepledir. Kadına yönelik ayrımcılıkların ortadan kaldırılması, onlara her alanda fırsat eşitliği tanınması, kadınları toplumun üretken bireyleri haline getirme yolundaki çalışmalar; kadının amansız bir rekabet ortamına itilmesine, metalaştırılmasına ya da istismar edilmesine sebep olmamalıdır.''
-''TÜRK GELENEĞİNDE DEVLET...''-
Bakan Kavaf, içinde bulunulan dönemde çağdaş kadının, toplumsal yaşama aktif katılım sağlarken, aile kurumunun kendisine yüklediği sorumlulukları da hiçbir zaman unutmadığını söyledi.
''Okumak, düşünmek ve fikirleriyle var olmak günümüz kadınlarının temel felsefesidir'' diyen Kavaf, eğitimin her türü ve safhasında genç kız ve kadınların odak alınmasının, gelecekteki sağlıklı toplumun getirilerini, milletçe birlikte yaşama keyfiyetine dönüştüreceğini belirtti.
Kavaf, toplumsal dinamikleri, örf ve adetleri temel alan toplumsal yeniden yapılandırma sürecinde bireysel donanımın güçlü bireye, güçlü bireyin güçlü aileye, güçlü ailenin de güçlü topluma ulaşmayı sağlayacağını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Her alanda öncü bir Türkiye, her alanda yetkin bir gelecek nesil için, böylesine yetkin kadınlarımızın toplumsal yaşama dokunuşlarına ve aile kurumundaki yerlerini sıkı sıkıya sahiplenmelerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Toplumu kadınlar kurar, kadınların bakış açısı şekillendirir. Çünkü oğulları, kızları, evlatları yetiştirenler de annelerdir. Bunun en güzel örneği Hayme Ana'dır.
Türklerin tarihte kurduğu en büyük imparatorluğun temelini, bir kadın, bir ana atmıştır. Osman Gaziler, Fatihler yetiştirmek istiyorsak, biz kadınlar, bir obadan bir devlet kurma yeteneğini gösteren Hayme Ana olmayı bilmeliyiz. Bizler Hayme Ana olup devleti yüceltirsek, oğullar da Osman olur, Fatih olur, Yavuz olur, bir dünya medeniyeti kurarlar.''
 Türk geleneğinde devletin ''Ana'' olarak nitelendirildiğini hatırlatan Kavaf, bunun nedeninin, devletin ve ananın ''mensubunu koruyup yüceltmesiyle'' ilişkili olmasından kaynaklandığını anlattı.
Devlet Bakanı Kavaf, ''Çocuğun mayasını da milletin ahlakını da anaların yoğurduğunu'' söyleyerek, bu milletin anaları ve kadınlarının, milletin zor zamanlarında vakarlı duruşlarını hiçbir zaman kaybetmediklerini sözlerine ekledi.
Kütahya Türk Ocağı Mehter Takımı ile halk oyunu ekiplerinin gösteri sunduğu tören, şenlik geçişiyle sona erdi.
Bakan Kavaf, yöresel kıyafetler sergisini gezdikten sonra ilçeden ayrıldı.
Törene, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İsmail Hakkı Biçer, Hüseyin Tuğcu, Hasan Fehmi Kinay, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com