"Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması"

"Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması"
"Turizm Haftası" kapsamında Kütahya'da yapılan etkinlikler arasında olan "Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması" sonuçlandı.

'Turizm Haftası' kapsamında Kütahya'da yapılan etkinlikler arasında olan 'Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması' sonuçlandı.
Hafta etkinlikleri çerçevesinde, Kütahya yöresine ait yemeklerin tanıtılması ve yöresel yemek yapımını teşvik edilerek, unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin ortaya çıkarılması, geleneksel ve yöresel yemeklerin, gelecek nesillere aktırılması amacı ile düzenlenen yarışmada, çorbalar, et yemekleri, hamur ve tatlılar kategorilerinde 63 kişinin katıldığı belirtildi.
Belediye Sosyal Tesisleri yapılan değerlendirme sonunda Kütahya Halk Eğitim Merkezi El sanatları tarafından hazırlanan yöresel kıyafet defilesi yapıldı.
Yapılan yarışmada Çorbalar dalında Ayşe Gül “Sıkıcık çorbası” ile 1., Hasibe Ebeoğlu “Tutmaç” çorbası ile 2., Emine Ay “Yoğurtlu Çevirme çorbası” ile 3., Emine Sancaklı “Sıkıcık çorbası” ile mansiyon, Et Yemekleri dalında Zekiye Cumhur “Göveç” ile 1., Emine Ay “Kaz Tiridi” ile 2., Güler Cantürk “Etli Keşkek” ile 3., Makbule Ilgat “Küpeli ile mansiyon, Hamur İşleri dalında Mükerrem Dikyol “Tosunum” ile 1., Rukiye Ilgat “Haşhaşlı Lokum” ile 2., Hatice Ebeler “Konak Tiridi” ile 3., Hatice Ebeler “Peynirli Su böreği” ile Mansiyon, Tatlılar dalında Müzehher Evren “Gül Baklavası” ile 1., Gülseren Parmaksız “Yufka Tatlısı” ile 2., Gülizar Aşır “Ev Baklavası” ile 3.,Emel Turan “Kabak Tatlısı” ile mansiyon aldı.
Yarışmalarda her dalın 1. sine yarım altın, 2. sine orta altın, 3. süne çeyrek altın, mansiyona iki kişilik yemek çeki verildi.
Yarışmacılarda dereceye girenlere ödülleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Halil Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Satılmış Bostancı, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez tarafından verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com