Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri

Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babaannesi, Ertuğrul Gazi'nin annesi ''Hayme Ana'', Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki kabri başında anıldı.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babaannesi, Ertuğrul Gazi'nin annesi ''Hayme Ana'', Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki kabri başında anıldı.
Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Domaniç Kaymakamlığı ve Domaniç Belediye Başkanlığınca düzenlenen 729. Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Kütahya'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, Osmanlı Devleti'nin temellerinin Domaniç ilçesinde atıldığını hatırlattı.
Hayme Ana'nın Türk milleti için çok önemli bir şahsiyet olduğunu ifade eden Yardımcı, şöyle konuştu:
''Hayme Ana gibi Türk kadınları, evlatlarını gelecekte büyük görev almaları için yetiştirdiler. Bu sayede Osmanlı Devleti'nin kurulmasında Hayme Ana gibi anaların ve kadınlarımızın büyük rolü olmuştur. Hayme Ana'yı ve bize bu toprakları vatan yapanları rahmet ve minnetle anıyoruz. Bundan sonra da Hayme Ana'yı burada daha büyük coşkuyla anmamız gerekir. Osmanlı Devleti'nin kurulduğu, Hayme Ana'nın yaşadığı bu toprakları gelecek nesillere gerektiği gibi anlatmalıyız.''
Domaniç'e bağlı Erikli köyü yörüklerinin yöresel kıyafetleriyle tören geçişi yapması ve yörük düğünü ile göç şölenini canlandırmasının ardından, mehter takımı ve halk oyunu gösterisi sunuldu. Daha sonra yörük çadırları gezildi.
Törene, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Akparti Milletvekilleri Hasan Fehmi Kınay ve Hüsnü Ordu, çevre İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları çok sayıda vatandaş katıldı.

-''HAYME ANA''-

Hayme Ana, Gündüz Alp'in eşi, Ertuğrul Gazi'nin annesi ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin de ninesidir.
Kocası Gündüz Alp'in Fırat Nehri'ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu'nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüt'e yerleşti. Domaniç Yaylası'nı yazlık, Söğüt'ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi'yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı.
Ertuğrul Gazi, ''Devlet Ana'' diye de anılan annesi ''Hayme Ana''yı, öldüğünde Çarşamba'da her yıl çadır kurduğu bir tepenin üzerinde defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid Han, 1892'de büyük ninesi Hayme Ana'nın kabrinin üzerinde bugünkü türbeyi yaptırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com