Hayvan pasaportu olmayan kurbanlıkları almayın

Hayvan pasaportu olmayan kurbanlıkları almayın
Bilecik İl Tarım Müdürü Bilgin Aydın, aşısız ve hayvan pasaportu olmayan kurbanlıkların tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bilecik İl Tarım Müdürü Bilgin Aydın, aşısız ve hayvan pasaportu olmayan kurbanlıkların tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.
Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle Bilecik ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana geldiğini belirten Aydın, sağlık kontrolünden geçmemiş ve gerekli aşıları yapılmamış hayvanların salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynayacağını dile getirdi. Aydın, kurbanlık alırken hayvanın aşısının gününde yapılmış olmasına ve pasaportunun olup olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aydın, '3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereğince il merkezi ve ilçelerden başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde menşeine en yakın yerdeki İl Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi veya İlçe Tarım Müdürlüğünden Veteriner sağlık raporu alınması mecburidir. Sevk edilecek ya da hayvan pazarlarında satılacak büyükbaş hayvanlara (sığır-manda) ve küçükbaş hayvanlara (koyun-keçi) en fazla 4 ay, en az 15 gün önceden şap aşısı uygulanmış olması gerekir. Ayrıca kurbanlıkların kulak küpesi ve hayvan pasaportunun bulunması önemlidir.
Daha önceki yıllarda küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi bulunma şartı yokken ilgili yönetmeliğin 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi sebebiyle zorunlu hale getirilmiştir. Küpelenmeyen ve kayıt altına alınmayan koyun ve keçilerin işletme dışına çıkarılması, nakledilmesi, pazara ve mezbahaya götürülmesi yasaklanmıştır. Belirtilen bu şartları haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecektir. Kaçak sevk durumlarında ise 3285 sayılı kanunun 5728 sayılı kanunla değişik 47. maddesi gereğince hayvan sahiplerine ve nakil vasıtaları sahiplerine 572 TL ile 5 bin 723 TL arasında değişen idari para cezası verilmektedir' ifadelerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com