Hayvan sevgisi çocukken başlıyor

Hayvan sevgisi çocukken başlıyor
Uzmanlar, hayvan sevgisinin çocuklukta başladığını, ebeveynlerin çocuklarını hayvanat bahçesine götürmesinin faydalı olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, hayvan sevgisinin çocuklukta başladığını, ebeveynlerin çocuklarını hayvanat bahçesine götürmesinin faydalı olduğunu belirtiyor.
Uzmanlar, çocuklara hayvanları sevdirmenin çeşitli yolları olduğunu kaydederek, 'Onların hayvanlara karşı yaklaşımlarını değiştirmeye çalışın. İnsanlarda hayvan sevgisi çocukluk dönemlerinde oluşuyor. İlerleyen yaşlarda bu sevginin oluşması güç oluyor. O yüzden çocuklarımıza küçük yaştan itibaren hayvanları korumayı ve sevmeyi öğretmeliyiz. Burada tabi ki ailelere büyük görevler düşüyor. Aileler 'sokaktaki hayvanlar pistir, mikrop kaparsın' diyerek çocuklarını hayvanlardan uzaklaştırıyorlar. Sokak hayvanlarına olan bu yaklaşım çok yanlış' dedi.
Uzmanlar, eve alınacak balık kuş türü hayvanın çocuğun onunla ilgilenmesini sağlayacağını ifade ederek, 'Böylece çocuğunuz hayvanının bakımını öğrenerek hem hayvanlar hakkında bilgilenecek hem de sorumluluk sahibi olacaktır. Çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürün, burada hem farklı hayvanları görmüş olacak hem de onların yaşamlarını gözlemleyebilecektir. Çocuğunuzu sirke götürebilirsiniz, böylece çocuğunuz hayvanlarla insanların farklı şeyler yapabildiklerini görmüş olacaktır. Çocuğunuza hayvanlar hakkında kitaplar okuyun ya da hayvanlar hakkında çekilmiş belgeseller alıp izlemesini sağlayın. Çocuklar için hazırlanmış animasyonlu belgesellerden yararlanabilirsiniz' diye konuştu
Uzmanlara göre, çocuk hayvan ilişkisinde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyle: 'Çocuğunuza hayvan almadan önce onların konu hakkında ne kadar bilinçli olduğuna önem verin, çünkü çok küçük yaşlarda çocuklar hayvan bakımının getireceği sorumlulukları anlamazlar. Çocuğunuzun hayvanlar hakkında bilinçlenmesi 3 yaşından sonra tam olarak gerçekleşir.Çocuğunuzun ya da aile üyelerinden birinin hayvanlara alerjisi olup olmadığına dikkat edin ve hayvan seçiminizi bu gerçeğe önem vererek gerçekleştirin.(Örneğin, tüy alerjisine karşı balık ya da kaplumbağa alınabilir) Çocuğunuz hayvanlarla ilgilenirken mutlaka onların yanında olun ve onlara güvenlikle ilgili çeşitli açıklamalarda bulunun ama onları korkutmadan. (Örneğin, uyurken onları rahatsız etmemelerini söyleyin)'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com