Hayvancılara Suni Tohumlama İndirim Protokolü

Hayvancılara Suni Tohumlama İndirim Protokolü
Aksaray'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine (DSYB) üye üreticilerin hayvanlarına yapılacak suni tohumlama işlemini piyasa fiyatından yüzde 20 indirimli şekilde serbest veteriner hekimler tarafından yapılmasını öngören protokol düzenlenen törenle

Aksaray'da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine (DSYB) üye üreticilerin hayvanlarına yapılacak suni tohumlama işlemini piyasa fiyatından yüzde 20 indirimli şekilde serbest veteriner hekimler tarafından yapılmasını öngören protokol düzenlenen törenle imzalandı.
Törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ve Tarım Platformu üyeleri iştirak etti. Yenilen akşam yemeğinin ardından konuşan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Miktad Küçük, yapılan anlaşmanın tüm üreticilere hayırlı olması dileklerinde bulundu. Kaliteli hayvan varlığını sağlamanın yolunun ıslahtan geçtiğini kaydeden Küçük, 190 bin seviyelerinde olan hayvan varlığının yüzde 99’unun kültür ırkı hayvanlar olduğunu belirtti. Gelişmiş ülkelerde bir hayvandan alınan süt miktarının 8-10 bin litre olduğunu, Türkiye’de ise bu rakamın 4-6 bin litre aralığında olduğunu aktaran Küçük, “Amacımız bu noktada çok daha güzel hizmetler yapmaktır. Kurumlar arası anlaşma yaptık. Bu iyi bir gelişmedir. Anlaşma sağlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
Odaya kayıtlı veterinerlerin birliğe üye olan üreticilerin hayvanlarına piyasa şartlarından daha ucuz ve daha kaliteli spermalarla suni tohumlama yapacağını dile getiren DSYB Başkanı Faruk Sert, tohumlamada kullanılacak spermaların GENTÜRK spermalar olduğunu vurguladı. Hayvancılık yapan birlik üyelerinin çalıştığı veterinerlerden GENTÜRK spermalarını talep edebileceğini kaydeden Sert, “Bu spermalarından doğan buzağılar 25 lira artı destek alacak. Bu hayvancılığımıza önemli bir katkı anlamına gelmektedir. Protokolü koordine eden ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun da, yapılan anlaşmayı önemli bulduğunu ve Aksaray’da üreticilerin omuz omuza vererek çalışmasını daha önce başka yerlerde görmediğini söyledi. Süreç içerisinde bazı sorunların olduğunu ama bunların özverilerle aşıldığını belirten Zabun, küpe işlerinin de DSYB’ce yapılacağını duyurdu. Yapılan konuşmaların ardından oda ve birlik başkanları ilgili protokolü imzaladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com