“Hayvancılığın devam etmesi için uygun alanlara korunga diktik"

“Hayvancılığın devam etmesi için uygun alanlara korunga diktik"
Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü bu defada hayvancılığa destek için kolları sıvadı.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü bu defada hayvancılığa destek için kolları sıvadı.
Cumhuriyet köyünde yapılan ağaçlandırma ile ilk kez ormancılığın, hayvancılığın ve arıcılığın bir arada yapılabileceği gösterildi. 2010 yılında ağaçlandırılan 280 hektarlık alanın ortasında bulunan ve mera vasfı taşıyan 30 hektarlık bir alana, Tarım İl Müdürlüğünün de desteği alınarak besi hayvanları için korunga ekildi. İlkbaharda yağışlarında iyi olmasıyla yaklaşık 1 metre boy yapan korungalar çiçeklerini açınca renkli bir manzara ortaya çıktı.
Fidanları ve korungaları görmek için köye giden Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere bu örnek çalışmanın daha da yaygınlaşacağını umduğunu belirterek “Köyde yaşayan vatandaşlara rağmen hiçbir şey yapmıyoruz. Bizden ağaçlandırma istediler, hayvancılığında devam etmesi için uygun alanlara korunga ekimi yaptık. Ağaçlandırmada da değişik zamanlarda çiçek açan çeşitli fidanlar diktik. Sahaya milyonlarca bal arısı geldi. İşte bunun adı sosyal ormancılık” dedi.
Köy muhtarı Ali Koyuncu ise “Böyle şey olur mu diye eleştirenler şimdi gelip hayranlıkla izliyorlar. Korungaları köylüler arasında eşit paylaştırdık. Herkes kendi bölümünü biçmeye başladı. Hem meramızı ıslah etmiş olduk, hem de ormanımız olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com