"Hayvancılık bitiriliyor mu?!."

"Hayvancılık bitiriliyor mu?!."
Kütahya'da, ikinci kez askıya çıkan ve 4 Kasıma kadar askıda kalacak olan Manisa-Kütahya-İzmir Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planına ilişkin İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Bakan Eroğlu ile Eker'in cevaplaması istemiyle soru önergesi verd

Kütahya'da, ikinci kez askıya çıkan ve 4 Kasıma kadar askıda kalacak olan Manisa-Kütahya-İzmir Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planına ilişkin İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Bakan Eroğlu ile Eker'in cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanrıkulu, Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı'nın hayvancılığı sekteye uğratacağını özellikle ifade etti.
'PLAN HAYVANCILIK İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR'
MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Manisa -Kütahya -İzmir Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın içinde birçok olumsuzluklar barındırdığını iddia etti.
Planın özellikle Manisa-Kütahya-İzmir'de hayvancılığa sekte vuracağını belirten Tanrıkulu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
Tanrıkulu, Bakan Veysel Eroğlu ile Mehdi Eker'e şu soruları yöneltti:
“Manisa -Kütahya -İzmir Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı; hangi gerekçeyle kim tarafından hazırlanmıştır? Bu planı hazırlayan özel bir firma ise, bu firma hangi kriterlere göre belirlenmiş ve bu firmanın bu konuda gerçekleştirdiği planlar hangileridir? Çevre düzeni planı kriterleri nelerdir? Bu planın hazırlanması aşamasında İzmir'deki birçok resmi kurumun bilgisinin ve görüşlerinin olmadığı dile getirilmektedir. Planın hazırlanması aşamasında hangi resmi, yerel ve sivil toplum kuruluşlarından görüş istenmiş, bu görüşlerin ne kadarı plana yansıtılmıştır? Anılan plana hangi kuruluş ve vatandaşlarımızdan hangi itirazlar gelmiş, bunların hangileri planda yeniden değerlendirilmiştir?” şeklindeki soruları Bakan'lara yöenlterek cevap istedi.
'PLAN 16 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ KÜTAHYA'DA DA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ'
16 Ekim Cuma günü Vali Şükrü Kocatepe başkanlığında İl Özel İdaresinde planın önceki yıllarda hazırlanıp ilan edildiğini, ancak itiraz üzerine hukuki süreç başlatıldığı anımsatılmıştı.
Planın yeniden hazırlanması ve itirazla ilgili konularda yeni düzenlemeler yapılmak üzere yeni bir süreç başladığını belirten Kocatepe, şu açıklamlarda buunmuştu:
''Bu süreç içinde de hazırlanan taslaklar ilan edildi ve şu anda ilan sürecini yaşıyoruz. Yani yeniden düzenlenen çevre düzeni planımız 4 Ekim-4 Kasım arasında değerlendirmeye sunulmuş durumdadır. Aslında daha önceden ilk çevre düzeni planı hazırlama aşaması içinde iken bu tür çalışmaların yapılması belki çok daha faydalı ve etkili olurdu. Ancak o dönem geçti. Şu anda ikinci bir süreç başladı. Hiç değilse bu süreci daha iyi değerlendirmek amacıyla burada isteklerimizi, düzenlemelerimizi bu plana işlenmek üzere duyuralım düşüncesiyle bu toplantıyı düzenledik. Plana itiraz edilebilir. Bu süreç içinde planla ilgili paftaları inceleyerek varsa beldeniz, ilçeniz veya çevreyle ilgili düzenlemeler konusunda çevre düzeni planına işlenmesini ya da çıkartılmasını istediğiniz konuları daha sonra tespit ederek bize yazılı olarak da gönderebilirsiniz. Biz daha sonra onları ilan sürecinin sona ermesine müteakiben Çevre ve Orman Bakanlığımıza intikal ettireceğiz. Daha sonra da bunun sonucunun ne olduğu konusunda hep beraber bunun takipçisi olacağız.''
İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu ise planın dengeli ve sürekli kalkınma amacına uygun olarak ekonomik kararlarla ekolojik kararları bir arada değerlendimiş, rasyonel doğal kaynak kullanımını amaçlayan, kalkınma planları ve bölge planları temel alınarak yapılan, geleceğe yönelik arazi kullanım kararlarını belirleyen, plan notlarıyla ve raporuyla bir bütün olduğunu ifade etmişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com