Hayvancılık desteklemeleri başladı

Hayvancılık desteklemeleri başladı
15 Mayıs tarihinde 2009/44 sayılı Hayvancılığın Desteklenmesi Uygulama Esasları Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra Pazarlar İlçe Tarım Müdürlüğü yetiştiriciler, sivil toplum örgütleri, köy ve mahalle muhtarlarını bilgilendirmek

 Toplantı sonrası bilgisine başvurduğumuz İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan hayvancılık konusunda yeni desteklemelerin olduğunu ve bazı önemli değişikliklerin getirildiğini belirterek üreticileri daha fazla bilgilendirebilmek ve daha fazla kişinin desteklemelerden faydalanmasını sağlamak amacıyla Pazarlar Süt Üreticileri Birliği ile birlikte köy toplantılarıyla bu bilgilendirme çalışmalarına devam edileceğini belirtti.
Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi, hayvansal üretimin artırılması ve kayıt altına alınması amacıyla, “Anaç Sığır, Anaç Manda, Damızlık Anaç Koyun ve Keçi, Tiftik Keçisi, İpek Böceği, Arı, Su Ürünleri Yetiştiricilerinin, Suni Tohumlamadan doğan Buzağıların, kaba yem açığının kapatılması amacıyla Yem Bitkileri ekilişi yapan üreticilerin, kayıtlı Çiğ Süt üreticilerinin, hayvan hastalıklarının önlenmesi için Tazminatlı Hayvan Hastalıklarının, ari işletmeler kurulabilmesi için Hastalıktan Ari İşletmelerin, hastalıklara karşı Programlı Aşı Uygulayıcılarının, Akredite Veteriner Hekim uygulamalarının, Hayvan Genetik Kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi ile Sözleşmeli Besiciliğin desteklenmesi amaçlandığını belirten Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Veteriner Hekim Süleyman Erhan şöyle devam etti:
Erhan,“Pazarlar ilçemizde ve çevrede en fazla yetiştiricilerimizin yararlanabileceği desteklerin başında Anaç Sığır ve Anaç Koyun-Keçi desteklemeleri geliyor. 01 Ocak 2008 tarihinden önce doğmuş en az 5 baş dişi sığıra sahip tüm örgütlü üreticiler bu desteklemeye başvurabiliyor. Örgütlü üreticiden kasıt burada faaliyet alanları hayvancılık olan üst birliklere üye Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Süt Üretici Birlikleri ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri gibi örgütlerdir. Bu örgütler üyeleri adına tüzel kişilik olarak tek bir işletmeymiş gibi başvuru yapabilmektedir. Bu da üyelerin anaç sığır sayısı 5 başın altında olanlar için de bu desteklemeden faydalanabilmelerini sağlıyor. Anaç sığır desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, üyesi bulunduğu örgüte dilekçe ile başvururlar. Üretici örgütleri, üyeleri adına 01/12/2009 ile 31/12/2009 tarihleri arasında il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederler.Anaç Koyun ve Keçi desteklemesinde de 15 ay ve üzeri en az 25 baş anaç koyun veya keçiye sahip yetiştiriciler faydalanabilecektir. Bu desteklemeden faydalanmak isteyen yetiştiriciler öncelikle Kütahya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne üye olması gerekmektedir. Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, başvurularını 01/9/2009 ve 30/09/2009 tarihleri arasında üyesi bulunduğu Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliklerine dilekçe ile yapacaklardır. Suni tohumlama sonucu doğan tüm buzağılara saf kültür ırkı veya melezi sığırların aynı kültür ırkı boğanın spermasıyla, yerli ırk ve melezi sığırların ise ırkına bakılmaksızın suni tohumlama sonucu doğması ve Türkvet'te de kayıtlı olması şartıyla 2009 yılı doğumlu tüm buzağılara destekleme yapılacaktır. Dişi buzağıların bu desteklemeden yararlanabilmesi için Brusella S-19 aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenir. Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticilerden, soykütüğüne kayıtlı olanlar Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığı ile önsoykütüğüne kayıtlı olanlar ise şahsen il/ilçe müdürlüklerine 01/10/2009 – 31/12/2009 tarihleri arasında dilekçe ile müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Üretmiş olduğu çiğ sütü, Bakanlıktan Çalışma İzni, Üretim İzni ve Süt Teşvik Kod Numarası almış, Gıda Siciline kayıtlı olan süt işleme tesislerine, fatura ve/veya müstahsil makbuzları karşılığında satan üreticilere; Ulusal Süt Kayıt Sistemi veri tabanına kaydettirmek şartıyla aylar bazında hazırlanan ödeme icmalleri esas alınarak yılda bir kez, koyun ve keçi sütüne farklı olmak üzere beher litre çiğ süt için destekleme yapılır. Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticiler; örgütlü ise üyesi bulunduğu üretici örgütleri aracılığı ile, örgütlü değilse bizzat Ulusal Süt Kayıt Sistemi veri girişinden sorumlu olan Süt Üretici Birliklerinin kurulu olduğu yerlerde bu birliklere, olmayan yerlerde il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederler. 
Brusella S-19 Genç aşısı ve şap aşısı yapılmış dişi sığır desteklemesi Türkvet veri tabanına kayıt edilmiş, 2009 yılı içerisinde 3-6 aylık yaşta iken Brusella S-19 Genç aşısı ile aşılanmış, yılı içinde şap aşısı yaptırılmış dişi buzağılara verilecektir. Yukarıdaki şartları sağlayan dişi sığır sahipleri, 31/12/2009 ile 15/01/2010 tarihleri arasında il/ilçe müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederler.Brusella Rev-1 Genç aşısı yapılmış dişi kuzu ve oğlak desteklemesi 2009 yılı içerisinde 3-6 aylık yaşta iken Brusella Rev-1 Genç aşısı ile aşılanmış dişi kuzu ve oğlak sahiplerine verilmektedir. Yukarıdaki şartları sağlayan dişi kuzu ve oğlak sahipleri il/ilçe müdürlüğüne bir dilekçe ile 31/12/2009 ile 15/01/2010 tarihleri arasında müracaat ederler. Desteklemeler hakkında ayrıntılı bilgileri yetiştiriciler İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden edinebileceklerdir ” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com