“Hayvancılık sektörüne devlet desteğini artıracağız”

“Hayvancılık sektörüne devlet desteğini artıracağız”
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, devletin hayvancılığa verdiği desteğin her geçen gün arttığını söyledi. Eker, "Devletin hayvancılığa verdiği destek 15 kat arttı. 5 milyon 600 bin liralık desteğin bir milyon 200 bin lirası artık hayvancılığa gidiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, devletin hayvancılığa verdiği desteğin her geçen gün arttığını söyledi. Eker, 'Devletin hayvancılığa verdiği destek 15 kat arttı. 5 milyon 600 bin liralık desteğin bir milyon 200 bin lirası artık hayvancılığa gidiyor. Bu rakamları önümüzdeki dönemlerde artırarak yüzde 23 oranına çıkaracağız.' dedi.
Pınar Süt Eskişehir Fabrikası'nın yeni tesisleri düzenlenen törenle açıldı. Ankara Karayolu Organize Sanayi bölgesindeki tesislerin açılışına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk, Vali Mehmet Kılıçlar, fabrika çalışanları ve üreticiler katıldı.
Tesislerin açılışında konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, hayvancılık sektöründe bir pazar alanı oluşturduğu için Pınar ailesine çiftçiler adına teşekkür ettiğini söyledi. Hayvancılığın eskiden bu yana tarım içerisinde yer alan bir üvey evlat olarak muamele gördüğünü işaret eden Bakan Eker, ' Eskiden bu alana 10 lira destek veriliyordu ve bunun 4 lirası tarıma gidiyordu. Ama şimdi biz bunu yükselttik ve hayvancılığı üvey evlat olmaktan çıkardık. Hayvancılık katma değer konusunda da önemlidir. Bu bağlamda hayvancılık ürünlerinin geliştirilmesi yönünde kararlar aldık.' şeklinde konuştu.
Devletin hayvancılığa verdiği desteğin her geçen gün giderek arttığını ifade eden Bakan Eker,' Devletin hayvancılığa verdiği destek 15 kat arttı.5 milyon 600 bin TL'lik desteğin bir milyon 200 bin TL'si artık hayvancılığa gidiyor. Bu rakamları önümüzdeki dönemlerde artırarak yüzde 23 oranı çıkaracağız. Artık ülkemizde hayvancılık sıçramaya başladı. Temel hedefimiz üretim kapasitesini yükseltmek, verimliliği artırmak.' diye konuştu.

'YATIRIMLARIN TOPLAM TUTARI 26 MİLYON LİRAYA ULAŞTI'
Pınar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı da, Pınar ailesi olarak Türkiye süt sektörünün büyümesi için önemli katkı sağladıklarını söyledi. Söz konusu hizmete sokulan ek h tesisle istihdamı da artırdıklarının altını çizen Yiğitbaşı, 'Bu tesisle 560 kişiye direkt, 15 bin süt üreticisi ile de 30 bin kişi ye dolaylı istihdam sağlayacak kapasiteye ulaştık.' diye konuştu.
Hizmete giren yeni yatırımların toplam tutarının 26 milyon liraya ulaştığını vurgulayan Yiğitbaşı, '35 yıldır sektöründe liderliğini sürdüren Pınar Süt için her yıl gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ve yeniliklerle Türkiye süt sektörünün büyümesine önemli katkı sağlıyoruz.' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Bakan Eker ve beraberindekiler tesisin açılışını yaptı. Tesisleri gezen Bakan Eker, kendisine ikram edilen sütü içti. Tesislere tam not veren Eker, bu tür kuruluşların çoğaltılmasını istedi.


-BAKAN KADIN ÇİFTÇİLERİN ÜRETTİĞİ ORGANİK DOMATESİ BEĞENDİ
Öte yandan, Bakan Eker, Tarım İl Müdürlüğünce yaptırılan İl Kontrol Laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi.
Bakan Eker, burada Mihalgazi ilçesinden gelen kadın çiftçilerle bir süre sohbet etti. Bakan Eker, ardından kadın çiftçilerin ikram ettiği organik domatesi yedi. Kadın çiftçilere teşekkür eden Eker, 'Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Sizleri bir ara ziyaret edeceğim.' dedi

-TÜRK ÇİFTÇİSİ, ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN TOHUMLARIN YÜZDE 98'İNİ KULLANIYOR-
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türk çiftçisinin Türkiye'de üretilen hububat tohumlarının yüzde 98'ini kullandığını söyledi. Bakan Eker; ' Net bir şekilde söylüyorum, bazı tarımsal ürünleri ihraç da ediyoruz, satın da alıyoruz. Bu ticaretin bir gereği. Bu durum bizim bağımlı olduğumuz, muhtaç olduğumuz manasına gelmez. Bunu da bu şekilde bilelim. Türk çiftçisine, Türk üreticisine ve 72 milyonluk bütün milletimize haksızlık yapmayalım.' dedi.
Pınar Süt firmasının Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni yatırımının açılış töreninde konuşan Bakan Eker, Türkiye'de tarım alanında çok haksızlık yapıldığını dile getirdi.
Bir yer ve ürüne mahsus çok özel bir durum meydana geldiğinde, bunun sanki 'bütün sektörde ve ülkenin her tarafında görülmüş gibi olumsuz haberlerle üreticiler ve tarım sektörünün zarar göreceği şekilde yaygara koparıldığına' dikkat çeken Bakan Eker, bu tür haberlere itibar edilmemesini istedi.
''Türk tarım sektörü 72 milyon vatandaşının karnını doyuruyor. Gelen 30 milyon turistin de karnını doyuruyor, etti 100 milyon.' diyen Bakan Eker, 100 milyon insanın karnını doyurduktan sonra yaklaşık 11,5 milyar dolarlık tarım ürününü dünyaya ihraç etiğini vurgulayarak, 'Durum bu, bunlar önemli şeylerdir. ABD'de gıdalarla ilgili ne kadar sorun oluyorsa bizde de o kadar, daha fazla değil.' diye konuştu.
Türkiye'nin kendimi üretimi yerine satın tohumları kullandığı yönündeki haberlere de sert çıkan Bakan Eker, Türkiye'nin geçen yıl İsrail'e 142 milyon dolarlık tarım ve gıda ürünü ihraç ettiğinin altını çizdi.
'142 milyon dolar, içinde tohum da var. Ticaret yapıyoruz.' ifadesini kullanan Bakan Eker, ' Dünyanın hangi ülkesi hiçbir şey almadan sadece satar? Var mı böyle bir ülke dünyada? Dünyada böyle bir ülke yok. İsrail'den 27 milyon dolarlık da gıda ve tarım ürünü satın almışız. İsrail'e 142 milyon dolarlık satmışız. Hal böyleyken sürekli kalkıyorlar, (işte biz bağımlı olduk, şöyle olduk, böyle olduk) diyorlar. Bu bağımlılık değildir.' ifadelerini kullandı.
Türk çiftçisinin bugün ülkemizde üretilen hububat tohumlarının yüzde 98'ini kullandığını kaydeden Bakan Eker, şöyle devam etti: ' Kendi bilim adamlarımızın, kendi uzmanlarımızın geliştirdiği tohum çeşitlerini kullanmaktadırlar. Net bir şekilde söylüyorum, bazı tarımsal ürünleri ihraç da ediyoruz, satın da alıyoruz. Bu ticaretin bir gereği. Bu durum bizim bağımlı olduğumuz, muhtaç olduğumuz manasına gelmez. Bunu da bu şekilde bilelim. Türk çiftçisine, Türk üreticisine ve 72 milyonluk bütün milletimize haksızlık yapmayalım. Türkiye, dünyanın 8'inci büyük tarım ekonomisine sahip. Türkiye, dünyanın 16'ncı büyük ekonomisi, ama tarım ekonomisi açısından dünyanın 8'inci büyük ekonomisidir. Tarım ekonomisinde 11'inci sıradan buraya geldik.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com