Hayvanlara işkence protesto edildi

Hayvanlara işkence protesto edildi
Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Çelik:

ANTALYA (AA) - Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu ve Hayvan Dostları Derneği Antalya Şubesinden yaklaşık 100 kişilik grup hayvanlara yapılan işkenceyi protesto etti.

Kapalı Yol'da bir araya gelen bir grup, köpekler eşliğinde Attalos heykeline kadar slogan atarak yürüdü. Burada açıklama yapan Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Evrim Çelik, geçen hafta Eskişehir'de bir kediye işkence yapılarak öldürülmesinin toplumda hayvanlara işkence konusunda büyük öfke oluşturduğunu söyledi.

Kabahatler Kanununa göre kediyi öldüren kişiye sadece para cezası verildiğini ifade eden Çelik, verilen para cezasının kamu vicdanını rahatlatmadığını kaydetti. Çelik, şiddet, işkence ve tecavüzün  bir suç olduğunu, bu eylemlerin hayvana mı yoksa insana mı yapılmasının da önemli olmaması gerektiğini kaydetti.

Yapılan eylemlerin insana yöneltildiğinde suç, hayvana yapılması durumda ise kabahat olarak görüldüğünü vurgulayan Çelik, bu durumu vicdanlara kabul ettirmenin mümkün olmadığını ifade etti. Çelik "Bizler hayvan haklarını savunan hukukçular olarak hayvanlara karşı işkence, eziyet ve öldürme fiillerinin yer aldığı maddelerde gerekli düzenlemeler yapılarak bu fiillerin suç sayılmasını istiyoruz. Bu suçların cezasında ise alt sınır olarak 6 aydan aşağı olmamak üzere hapis cezası yer almalı" dedi.

Antalya Hayvan Dostları Derneği Başkanı Jale Ünsal ise Eskişehir'deki kedi işkencesinin ardından Türkiye'nin dört bir yanında merhamet ve vicdan taşıyan binlerce kişinin hayvanlara karşı yapılan işkenceyi duyurmak için toplandığını söyledi. Hayvan öldürmekle insan öldürmenin arasında sadece bir adım olduğunu belirten Ünsal, bütün katillerin ve toplum düşmanlarının geçmişinde hayvana yapılan işkencenin olduğunu kaydetti. Ünsal, bugün bir hayvanı öldürenin yarın ise bir insanı öldürebileceğini ifade ederek, "Biz hayvanlarımız için de yaşam hakkı istiyoruz. Biz hayvanlarımız için de adalet istiyoruz" dedi.  

Basın açıklamasından sonra havyan işkencelerine karşı cezaların artması için imza kampanyası toplandı. Grup, daha sonra dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com