Hayvansal proteinli gıdalar yaşlı erkekler için faydalı

Hayvansal proteinli gıdalar yaşlı erkekler için faydalı
Japonya'da yapılan araştırmaya göre, hayvansal protein açısından zengin gıdalar, yaşlı erkeklerin fiziki ve psikolojik durumlarına olumlu etki ediyor

ANKARA (AA) - Yaşlılar üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek oranda hayvansal protein içeren gıdaların, yaşlıların fiziki ve psikolojik durumları ile sosyal yetileri üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu gösterdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, yaşlı erkeklerin özellikle hayvansal protein oranı yüksek gıdalar tüketmeleri, fiziksel ve psikolojik durumlarının yanı sıra sosyal yetilerini yüksek seviyelerde tutmalarına katkı sağlıyor.

Japonya Ulusal Sağlık ve Beslenme Enstitüsü ile Tohoku ve Teikyo üniversitelerinden bilim adamlarınca yapılan araştırmada, yıllar geçtikçe proteini sindirme ve işleme yetenekleri zayıflayan yaşlıların bu açığı kapatabilmek için daha fazla miktarda protein almaya ihtiyaç duyabilecekleri bildirildi.

Yaş ortalaması 67,4 olan 1007 kişiyi kapsayan araştırma, katılımcıların aldıkları gıdaları gösteren bir soru kağıdına başlangıçta ve 7 yıl sonra verdikleri yanıtların analiz edilmesi suretiyle yapıldı. Araştırmada, aldıkları toplam hayvansal ve bitkisel protein miktarlarına ve cinsiyetlerine göre 4 ayrı gruba ayrılan katılımcılara daha sonra, sosyal ve zihinsel durumlarının yanı sıra günlük yaşam aktivitelerine ilişkin ölçümlere yer verilen, yüksek seviyeli işlevsellik kapasitesi ölçüm testleri uygulandı.

Araştırmanın sonucunda yüksek oranda fonksiyonel kapasite kaybına uğrama riskinin, hayvansal protein açısından zengin gıdalarla beslenen erkeklerde, en az oranda hayvansal protein alan erkeklere göre yüzde 39 daha düşük olduğu belirlendi. Araştırma, iki ayrı kadın grubu arasındaysa bu konuda benzer bir bağlantının bulunmadığını gösterdi.

Bitkisel protein alımıyla gelecekte ortaya çıkacak yüksek seviyeli işlevsel zayıflama arasında bir bağlantı bulunduğuna ilişkin delile rastlanmadığını belirten araştırmacılar, bu durumun hem erkekler hem de kadınlar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Dr. Megumi Tsubota-Utsugi’nin başkanlığında yapılan araştırmanın sonuçları Journal of the American Geriatrics Society adlı tıp dergisinde yayımlandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com