"Hazar'ın Pir'i Seyyid Yahya Şirvani Belgeseli"nin galası

Hazarın Piri Seyyid Yahya Şirvani Belgeselinin galası
Seyyid Yahya Şirvani'nin hayatının anlatıldığı belgesel filmin ilk gösterimi, Eskişehir'de gerçekleştirildi
       ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında hazırlanan "Hazar'ın Pir'i Seyyid Yahya Şirvani" adlı belgesel filmin ilk gösterimi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı gala gecesinde yapıldı.

Avcı, bir alışveriş merkezinde düzenlenen gala öncesi yaptığı konuşmada, Seyyid Yahya Şirvani'nin sadece Azerbaycan coğrafyasında değil tüm Türk dünyasında, özellikle Anadolu ve Rumeli'nin manevi ikliminin oluşmasında çok büyük rolü bulunan şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.

Belgeselin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının katkılarıyla hazırlandığını anlatan Avcı, yapımcıları tebrik etti.

Eserin ortaya çıkmasına katkıda bulunanlara da teşekkür eden Avcı, "Bu gösterimin Eskişehir'de, Türk Dünyası Kültür Başkentinde yapılıyor olmasından Eskişehirliler olarak ayrıca mutluluk duyuyoruz. Kültür Ajansımıza ve Sayın Valimize böyle bir eseri kazandırdıkları ve ilk gösterimi de Eskişehir'de gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Avcı, belgeselin TRT başta olmak üzere Türkiye ve Türk dünyasındaki diğer ülkelerin bazı televizyon kanallarında yayınlanacağını sözlerine ekledi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği olarak özellikle kalıcı eserler bırakmaya dikkat ettiklerini ifade ederek, bunlardan birinin bu belgesel olduğunu bildirdi.

Seyyid Yahya Şirvani'nin Azerbaycan için önemine değinen Tuna, şunları kaydetti:

"Yaşadığı dönemlerde fikirleriyle hem Osmanlı coğrafyasında hem de Azerbaycan civarında çok önemli etkileri olmuştur. Gönül medeniyetimizin inşasında katkıları olan büyük bir mutasavvıftır. Onu tanımak ve tanıtmak, diğer büyük bilge kişiler gibi kültürel anlamda gelecek kuşaklara aktarılması gereken bir mirastır diye düşünüyoruz. Bu tarz çalışmaları destekliyoruz. Evrensel ölçekte faydalı bir iş yaptığımızı düşünüyorum."

Esere emeği geçenlere birer plaket veren Avcı ve Tuna, Yeşim Özcan'ın yapımcılığını üstlendiği 50 dakikalık filmi, beraberindekilerle izledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com