Hazine'ye İzmir Desteği

Hazine'ye İzmir Desteği
Ağustos ayı raporuna göre Hazine'ye 96 milyon TL borç ödedi.

Mahalli idarelerin Hazine Müsteşarlığı'na olan vadesi geçmiş ve gelecek borçları göz önünde bulundurulduğunda, borçluluk sıralamasında dokuzuncu sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, borç ödeme sıralamasında ise yine birinci sırada yer alıyor. Hazine'ye vadesi geçmiş hiçbir borcu bulunmamasına rağmen istikrarlı ödeme tablosuyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent için gerçekleştirdiği yatırım ve projeleri hız kesmeden sürdürürken, geriye kalan 299 milyon 800 bin TL borcu da kısa dönemde bitirmeye kararlı.

4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Düzenlemesi Hakkında Kanun gereği, T.C.Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından her ayın son günü yayımlanan Kamu Borç Yönetimi Raporu'nun Temmuz verilerini içeren Ağustos ayı raporuna göre; mahalli idarelerin Hazine'ye vadesi geçmiş ve gelecek toplam 14 milyar 722 milyon TL borcu bulunuyor. İzmir'in bağlı kuruluşları İZSU Genel Müdürlüğü ile Eshot Genel Müdürlüğü'nün herhangi bir borcu bulunmazken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin vadesi gelecek olmak üzere 299 milyon 800 bin TL borcu kaldı. Bu rakam, mahalli idarelerin Hazine'ye toplam borcu içinde yalnızca % 2.04'lik payı oluşturuyor.

İzmir'in borç oranı sadece yüzde 2

Hazine alacaklarından yapılan tahsilat tablosunda uzun zamandır başı çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuralı yine bozmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004-2011 Temmuz sonu itibariyle tek başına 1 milyar 30 milyon 100 bin TL ödeme yaparken, İZSU Genel Müdürlüğü'nün 76 milyon 300 bin TL ve Eshot Genel Müdürlüğü'nün yaptığı 4 milyon 900 bin TL ödemelerle birlikte toplam 1 milyar 111 milyon 300 bin TL hazine borcu ödeyerek söz konusu yıllar arasındaki toplam tahsilatın % 28.71'ini gerçekleştirmiş oldu. İzmir'in borcuna karşılık gelen % 2.04'lük paya karşın, ödeme miktarına denk gelen % 28.71'lik oran oldukça dikkat çekici.

Öte yandan, raporda yer alan 2011 borç-ödeme rakamları ise daha da çarpıcı. Ocak-Temmuz sonu itibariyle mahalli idarelerden toplam 252 milyon 400 bin TL tahsilat yapan Hazine, bu rakamın % 38.03 gibi çok büyük bir oranını meydana getiren 96 milyon TL'yi İzmir'den tahsil etti. En borçlu 6 büyükşehir belediyesi ise vadesi geçmiş ve gelecek toplam 8 milyar 698 milyon TL'lik borçlarına karşın ise toplam 94 milyon 500 bin TL ödeme yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com