Hazırlık Cuma namazı için

Hazırlık Cuma namazı için
2009 yılından bu yana üçüncü onarım ve güçlendirme çalışmaları sürdürülen Simav’ın 224 yıllık tarihi Nasuh Ağa Camisinde sona gelindi.
Mustafa ARIGÜMÜŞ | SİMAV

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından güçlendirme ihalesi yapılan ve Vakıflar Kütahya Bölge Müdürlüğü’nün kontrolünde USRA İnşat tarafından yürütülen güçlendirme ve tadilat çalışmalarının önemli bir bölümünün geride kaldığı öğrenilirken Cuma günü kılınacak Cuma Namazında caminin ibadete açılacağı müjdesi tarihi caminin başarılı din görevlisi İmam-Hatip Raşit Uyar’dan geldi.
 
19 Mayıs 2011 tarihinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden bir gün önce tamamlanan restorasyon çalışmalarının ve yeni halılarının döşenmesinin ardından ibadete açılması planlanan tarihi Nasuh Ağa Camisi, hatırlanacağı gibi son depremde tekrar hasar görmüş ve can güvenliği açısından ibadete açılamadan kapatılmıştı. Depremin hemen ardından da Diyanet İşleri Başkanlığınca Cumhuriyet Meydanına çadır mescit kurularak vatandaşların burada ibadetlerini sürdürmesi sağlanmıştı. Daha sonra Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünce aynı depremde hasar gören Üzüm Pazarı Camisi, Ulu Cami ile birlikte Nasuh Ağa Camisi’nin de güçlendirme ve onarım ihalesi yapılarak çalışmalara USRA İnşaat tarafından başlanmıştı. USRA İnşaat tarafından Nasuh Ağa Camisinde uygulanan güçlendirme projesi ve yapılan çalışmalarda Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir yöntem uygulandı. Caminin yıllar içinde mevcut ahşap hatıllarının zarar görmüş olduğunu, çıkan yangınlarda ise duvarlardaki taşların olumsuz etkilenmesi deforme olmuş taşların benzer özellik taşıyan sağlam taşlarla değiştirmesini gerektirdi. Taşlarda karot uygulanarak çakılan çelik borular içine ve duvarlardaki çatlaklara basınçla özel enjeksiyon harcıyla dolduruldu. Caminin iç duvarları ve tavanı tamamen çelik ağla kaplanıp özel malzemeli sıvayla kaplanırken, caminin temel duvarları da beton pabuçlarla güçlendirildi. Bu arada Simav Belediye Başkanlığının yeni Cumhuriyet Meydanı oluşturma çalışmalarını ihale etmesi ve meydanda hummalı bir çalışmanın başlamasıyla bir süredir kullanılmayan Çadır Mescit sökülürken camide yapılan çalışmalara da hız verildi. 

Nasuh Ağa Camisinin son 3 yılda depremler nedeniyle olumsuz etkilenmesinden en fazla üzüntü duyanların başında gelen caminin İmam Hatibi Raşit Uyar, çalışmaları yakından takip eden isimlerden. Kurban Bayramı Namazı için verdikleri mücadelede çalışmaların tamamlanamamasından üzüntü duyduğunu ifade eden Uyar, “Bugün gerçekten sevinçliyim. Yaklaşık 30 ay önce yenilenerek döşediğimiz halılarımızı bugün depreme dayanıklı olarak onarılan camimize tekrar döşüyoruz. İnşallah Cuma günü  Cuma Namazımızı cemaatimizle birlikte kılacağız” müjdesini erdi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com