Hazırlıklar Tamam!

Hazırlıklar Tamam!
3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresinin hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.

3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresinin hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresinin hazırlıklarının tamamlandığını ve 6 Ekim 2010 Çarşamba günü saat 09.30'da Hilton Garden Inn Kongre Salonunda başlayacağını açıkladı.
Valilik toplantı salonunda yaptığı toplantıda; yaklaşık iki yıldan beri üzerinde çalışılan 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresinin 6-8 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ve bununla ilgili olarak kurulan komitenin Kütahya Valiliği bünyesinde daha sonra da Dumlupınar Üniversitesi çatısı altında çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu komitede görev alan ilimizin güzide sanatçıları, çini sanatına gönül veren, el emeği göz nuruyla katkıda bulunmuş olan hemşehrilerimizde, sanatçılarımızda bu komite çalışmalarında çok büyük özveriyle gayret ettiler ve çalıştılar. Sonuç itibariyle kongremizin tam anlamıyla gerçekleşmesi konusundaki çalışmalarımız tamamlandı. Katılımcılar günler öncesinden belirlendi. Her birinin Türkiye'ye gelişleri ve konaklamaları ile ilgili her türlü hazırlıklar yapıldı. 6 Ekim'de Hilton otelde açılışını yapacağız ve yine 6-7-8 Ekim tarihlerinde bu bilimsel, akademik çalışmayı Kütahya'mızda inşallah gerçekleştireceğiz”
Daha sonra Vali Şükrü Kocatepe 1998 yılında Kütahya'da bir Çini sempozyumu yapılmış olduğunu ancak o sempozyumdaki tebliğlerin kitap haline dönüştürülememiş olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti.
“Bilindiği gibi 1998 yılında Kütahya'da bir Çini sempozyumu yapılmış ancak o sempozyumdaki tebliğler kitap haline dönüştürülememiş. Onu da bu kongrede kitap haline dönüştürmek kısmet oldu. Bu komitenin eseri olarak ortaya çıktı ve kitabımızı da hazırladık. Yine bu Sempozyum ve kongrenin de kitaplarını tamamlandıktan sonra en kısa zamanda basacağız. Onu da yine Üniversitelerimizin, Ülkemizin tüm şehirlerindeki bu konuya ilgi duyan Akademisyen veya sanatçılarımız olsun hepsinin istifadesine sunacağız. Sempozyum son derece titizlikle hazırlandı. Tabi bu hazırlıkta özellikle görev alan Prof. Dr. İskender Işık hocam gece gündüz büyük emek verdi. Diğer tüm yürütme kurulu üyeleri aynı şekilde sessiz sedasız gösterişsiz ama gerçekten büyük bir özveriyle gayret ettiler ve Kütahya'mızın şanına yakışır, gerçekten çini kentinin geçmişine ve bu sanata olan verdiği değeri yansıtabilecek çok önemli bir sonuç, tablo ortaya çıkmış oldu.”
Başta Prof. Dr. İskender Işık olmak üzere tüm yürütme kurulu üyelerine, katkıda bulunan diğer komite üyelerini kutladığını ve her birine şükranlarını, teşekkürlerini sunduğunu ifade eden Vali Kocatepe;“Bu kongremizin Kütahya'mıza, Kütahya'mızda çini sanatına, Seramik konusunda çalışmalara katkıda bulunan ve gayreti olan tüm sanatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Uluslararası düzeyde bir sempozyum olduğu için mutlaka diğer Ülkelerden de bilgi transferi söz konusu olacaktır. O bilgilerinde bundan sonraki çalışmalarımıza ışık tutmasını temenni ediyorum” dedi.
Sempozyum ve Kongre esnasında, 40 sözlü bildiri, 15 poster bildirisi sunumu yapılacağını açıklayan Prof. Dr. İskender Işık; “Ayrıca 1 çini çalıştayı, 1 seramik, 1 çini paneli ile birlikte bir çok çalışmalar olacaktır. Türkiye dahil 12 Ülkeden katılımcılar var. Ülkemizden başka Fransa, ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Ukranya, Almanya, Kuveyt, İtalya, İngiltere ve İran olmak üzere toplam 12 Ülke buraya katılımda bulunmuşlardır” dedi.
Sempozyum ve Kongre sonunda Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından 5 sanatkara takdir ve teşekkür belgesi verileceğini açılayan Işık; “Çini sanatına yaklaşık 50 yıldan fazla emek vermiş 5 sanatkara sayın Valimiz tarafından takdir ve teşekkür belgesi takdim edilecektir. Aynı zamanda katılımcılara etkinliklerde sosyal aktivite olarak gezilerde olacaktır” dedi.
Vali Kocatepe başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan v. Nejat Özturan, Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Prof. Dr. İskender Işık ve yürütme kurulu üyeleri katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com