HDP Genel Başkan Yardımcısı Kürkçü:

HDP Genel Başkan Yardımcısı Kürkçü:
"Türkiye'nin, Kürt halkının haklarının özgürlüğünün tanınmasından doğan büyük sorunun bir an önce çözülmesi için hükümete ve ülkeyi yönetenlere büyük sorumluluklar düşüyor"

KOCAELİ (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkçü, çözüm sürecine ilişkin "Türkiye'nin, Kürt halkının haklarının özgürlüğünün tanınmasından doğan büyük sorunun bir an önce çözülmesi için hükümete ve ülkeyi yönetenlere büyük sorumluluklar düşüyor" dedi.

Kürkçü,  2011 yılında HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in seçim irtibat bürosunda bulunan 34 molotofkokteyli ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve geçen hafta Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kendini yakarak yaralandığı belirtilen Halit Özdaşlı'nın ailesini, tedavi gördüğü Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.

Burada baba Sıddık Özdaşlı'tan hasta hakkında bilgi alan Kürkçü, hastanın yoğun bakımda tutulduğunu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

Kürkçü, bu ihmalin kabul edilebilir bir tarafının olmadığını anlatarak, "Bu kişinin kendi bedenini ateşe vermesi kendi iradesinin sonucu ama diğer sonuçlar kamu otoritelerinin tedbirini gerektiriyor. Cezaevi yönetiminin acil müdahalesini gerektiriyor. Bu olayın, yakınlarına haber verilmemesi dolayısıyla alınacak olan tedbirlerin gecikerek alınmış olmasında yaşam riski doğurduğunu hep beraber görüyoruz. Biran önce iyileşmesini diliyoruz ama aldığımız bilgiler hastanın durumunun çok ağır olduğunu gösteriyor. Umarım kötü bir haber almayız" diye konuştu.

Hastane görevlilerine büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren Kürkçü, konuyu takip etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Kürkçü, bu olayların gerisinde yatan büyük problemin, Türkiye'nin Kürt halkının haklarının özgürlüğünün tanınmamasından kaynaklandığını savunarak, bu büyük sorunun biran önce çözülmesi için hükümete ve ülkeyi yönetenlere büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

Türkiye'de, Kürt halkı, demokratlar, barış yanlıları ve insan hakları savunucularının kendi üzerlerine düşenleri yapmaya devam ettiğini ifade eden Kürkçü, "Ancak hükümetin hala bir tedbir almadığı hasta tutuklular başta olmak üzere, haksız yere hapse konulmuş olan siyasilerin belediye başkanlarının meclis üyelerinin parti yöneticilerinin serbest bırakılması için hiçbir tedbir alınmamaktadır. Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin suçlanması, taleplerin karşılanması açısından yeterli değil. Hükümetin terörle mücadele yasasını değiştirerek, alacağı tedbirler,bu konuda önemli adımlar olacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com