HDP Genel Başkanı Tuncel:

HDP Genel Başkanı Tuncel:
"Hırsızlık, çalmak bu ülkede yasak değil. Çalmak serbest. Ne kadar çok çalarsan o kadar çok değerin oluyor"

İZMİR (AA) - HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunanların serbest bırakıldığını anımsatarak, "Hırsızlık, çalmak bu ülkede yasak değil. Çalmak serbest. Ne kadar çok çalarsan o kadar çok değerin oluyor" dedi.

Tuncel, HDP İzmir İl Başkanlığı'nın Kemeraltı'nda düzenlediği kahvaltıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir siyasete, alternatife ihtiyacı olduğunu savunarak, bu nedenle partilerini kurduklarını, çok kısa süre içerisinde örgütlenerek 57 il, 600'den fazla ilçede seçime gireceklerini belirtti.

30 Mart seçimlerinin, attıkları adımların halk tarafından nasıl karşılık bulduğunu göstereceğine dikkati çeken Tuncel, "Sandıkta boyumuzun ölçüsünü almaya geldik. Sandık tabii ki bir gösterge" dedi.

- CHP'ye tepki

Partilerinden korkanlar olduğunu, sözüyle, düşüncesiyle kendileriyle mücadele edemeyenlerin çoğu zaman kaba kuvvete başvurduğunu öne süren Tuncel, Urla'da ve Keşan'da yaşanan olaylara değinerek, "Urla'da yaşananların oradaki halkla ilgisinin olmadığının altını çizmek istiyorum. Bu, örgütlenmiş faşizan bir etkinlik. Urla'da yaşanan, bir siyasi partinin çalışmasını engelleyen, hatta lince varan faaliyet gösteriliyor. Keşan'da da böyle bir olay yaşadık. Bu iki yerde de yerel yönetimde CHP iktidarda. Bu bizi düşündürüyor. Demokrasiden bahseden ana muhalefet partisinden, CHP'den saldırıları kınayan bir cümle duymadık. Susmak, sessiz kalmak onaylamaktır" diye konuştu.

HDP'nin Türkiye'nin tek alternatifi haline geldiğini öne süren Tuncel, Ankara'da yaşanan siyasi krizin AKP ile cemaat arasında gibi yansısa da aslında Türkiye'nin sistem krizi olduğunu savundu.

Tuncel, "Ama AKP iktidarı bu konuda devleti de tamamen ele geçirerek kendi içerisinde daha derin, aslında bu sistemin ne kadar çürüdüğünü çok net ortaya koymuştur. Son 1 aydır AKP hükümeti kendini kurtaran yasalar çıkarıyor. Sadece 1 aydır değil, iktidara geldiğinden bu yana bakın bütün yasalar AKP'nin ve bir grubun çıkarına yöneliktir. Bütün yasalar aslında Türkiye'yi demokratikleştirme, Türkiye'yi dizayn etme meselesidir. Eğitimden sağlığa her alanda dizayn ettiler. Devleti de ele geçirdiğinde Başbakan dedi ki 'Tamam ben oldum' diye o yüzden bu kadar pervasızlaştı" diye konuştu.

Ülkede 17 Aralık'ta ciddi bir durum yaşandığını dile getiren Tuncel, "Türkiye'de hiçbir vicdan bunu kabul etmiyor. Bakanların çocuklarının, Başbakanın ve oğlunun da isminin karıştığı bir operasyon. Dün bütün tutuklular bırakıldı. Buradan biz şunu okuyoruz. Hırsızlık, çalmak bu ülkede yasak değil. Çalmak serbest. Ne kadar çok çalarsan o kadar çok değerin oluyor" diye konuştu. 

Bugün Mecliste demokratikleşme paketinin görüşüleceğini ve Meclisin tatile gireceğini ifade eden Tuncel, şunları kaydetti:

"Meclisteki demokratikleşme paketinde demokrasi yok, sadece paket var. Şimdiye kadar AKP'nin bütün paketlerinde böyle çıktı. Kendine göre düzenleme. Ne Terörle Mücadele Kanununu düzenliyor. Çözüm ve müzakere sürecini güvence altına alacak hiçbir adım yok. AKP'nin paketlerinden hiç bize fayda çıkmadı. Şimdi biz 30 Mart'a paket hazırlıyoruz. AKP'yi paketleyeceğiz, göndereceğiz." 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com