HDP Genel Başkanı Tuncel:

HDP Genel Başkanı Tuncel:
"CHP'nin iktidar olma derdi yok. İktidar olmak isteyen bir parti bu şekilde hareket etmez. CHP, AKP ile kavgaya giren cemaatle yan yana şimdi. Şimdi cemaat, CHP, bir de eski ülkücüler ittifakı var. Kendisine sağdan yol açtı. Herkes sağa kayıyor, sol boş,

ÇORUM (AA) - HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "CHP'nin iktidar olma derdi yok. İktidar olmak isteyen bir parti bu şekilde hareket etmez. CHP, AKP ile kavgaya giren cemaatle yan yana şimdi. Şimdi cemaat, CHP, bir de eski ülkücüler ittifakı var. Kendisine sağdan yol açtı. Herkes sağa kayıyor, sol boş, sol bize kaldı" dedi.

Tuncel, beraberindeki HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile geldiği Çorum'da, partisinin belediye başkanları ile il genel ve belediye meclis üyesi adaylarını tanıttı.

Bahçelievler Mahallesi'ndeki eski Cumartesi Semt Pazarı'nda toplanan gruba seslenen Tuncel, Türkiye'nin yerel seçim arifesinde olduğunu, 4 ay önce kurulan HDP'nin de 57 ilden aday gösterdiğini belirtti.

HDP'nin yolun başında bir parti olduğunu, diğer düzen partilerinin ise yolun sonuna geldiğini öne süren Tuncel, "Bizden korkuyorlar. Bizim bu yürüyüşümüzden korkanlar var. Bizim bu yürüyüşümüzü engellemek isteyenler var" diye konuştu. 

Dün seçim çalışmaları kapsamında Aksaray'da seçim otobüslerinin taşlandığına değinen Tuncel, "Otobüsümüze taş atanlar bu ülkeyi kurtardılar mı? Bizim otobüsümüze taş atanlar amaçlarına ulaştılar mı? Ulaşmadılar. En fazla halkımızın cebinden biraz daha fazla para çıkacak. Otobüsümüzün camları yeniden takılıp, gelecek. Biz yolumuza devam edeceğiz" dedi.

İnsanların geleceğe dair korkularının bulunduğunu, "bu hükümet giderse ne olacak, nasıl olacak, nasıl yönetileceğiz" şeklinde düşündüklerini öne süren Tuncel, şöyle devam etti:

"Bu hükümetin bu halde olmasının bir nedeni de bu ülkenin ana muhalefet partisi. Öyle bir ana muhalefet var ki maşallah hiçbir şeye gerek yok. Başbakan da diyordu ya, 'İyi ki CHP var, o olmazsa biz bu kadar iktidarda kalamazdık'. Çok doğru söylüyor. CHP olmasa Başbakan bu kadar iktidarda kalamazdı. Bu ülkenin çok temel sorunlarından olan Kürt sorunu çözümünde ana muhalefet, iktidardan daha geri. İktidar, 'ben demokratikleşme yapmak istiyorum, Kürt sorununu çözmek istiyorum' diyor, ana muhalefet, 'aman olmaz, ana dilde eğitim böler' diyor. Oysa ne yapması gerekirdi? Diyecekti ki '30 yıldır bu ülkede 50 bin insan yaşamını yitirdi, bu ülke zarara uğradı. Artık 21'inci yüzyılda bu savaşa son vermek gerekir. AKP hükümeti, niye müzakereye geçmiyorsun, niye ana dilde eğitim hakkını tanımıyorsun'. Bunu yapsaydı AKP hükümetinin gerçek yüzü ortaya çıkacaktı. AKP de bunun üzerinden kendisine kalkan yaptı."

- "CHP'nin iktidar olma derdi yok"

CHP'nin iktidar olma yolunda olumlu yaklaşımlar sergilemediğini savunan Tuncel, şunları söyledi:

"CHP'nin iktidar olma derdi yok. İktidar olmak isteyen bir parti bu şekilde hareket etmez. CHP, AKP ile kavgaya giren cemaatle yan yana şimdi. Şimdi cemaat, CHP, bir de eski ülkücüler ittifakı var. Kendisine sağdan yol açtı. Herkes sağa kayıyor, sol boş, sol bize kaldı. Sayın Kılıçdaroğlu'nu birkaç defa uyardık. Kendisiyle yaptığımız görüşmede de dedik ki, 'Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye 17 Aralık operasyonuyla yeni bir döneme girdi. Bu süreçten çıkışın tek yolu radikal demokrasidir. Türkiye emekçilerinin, Türkiye'deki demokrasi güçlerinin yan yana gelmesi, yeni bir gelecek için ittifak kurmasıdır'. Sayın Kılıçdaroğlu ise bize, 'Bizim sizinle yan yana durmamız, bize de zarar verir size de' dedi ama cemaatle yan yana durmak ona zarar vermiyor, eski ülkücülerle yan yana durmak ona zarar vermiyor."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yaşananlara dair gerekçe olarak "Cumhuriyetten yana olanlarla biz yan yanayız" dediğini öne süren Tuncel, "Peki size sormazlar mı hangi cumhuriyet? Bu halkları birbirine karşı getiren, anti demokratik uygulamalara imza atmış mı, yoksa demokratik cumhuriyet mi? Biz ona, 'Gelin demokratik cumhuriyeti birlikte inşa edelim' demiştik. O, demokratik cumhuriyetten kaçtı, mevcut baskıcı, otoriter, tek tipleştirici cumhuriyetten yana olanlarla yan yana durdu" diye konuştu.

CHP'nin uzun yıllar Alevi vatandaşları kendi arka bahçeleri olarak gördüğünü iddia eden Tuncel, "Aleviler de hep CHP'ye oy verdi, vermeye de devam ediyor ama şimdi CHP, Alevilere laf söyleyen, söz söyleyen insanlarla yürüyor. Tüm Alevilere, 'çaresiz değilsiniz' diyor, HDP ile yol yürümeye davet ediyoruz. AKP'ye oy veren demokratik Müslümanlara da sesleniyoruz. Gelin birlikte kardeşlik sofrasına oturalım" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Tuncel ve beraberindekiler, Turgut Özal İş Merkezi'ndeki belediye konferans salonunda sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile aday tanıtımına katılanlarla seçim sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Katılanların kent genelinde yaşadığı sorunları dinleyerek not alan Tuncel, çözüm noktasında çaba sarf edeceklerini dile getirdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com