HDP heyetinin ziyaretleri

HDP heyetinin ziyaretleri
Grup Başkanvekilleri Buldan, Balüken ve İstanbul Milletvekili Önder, Başbakan Yardımcısı Atalay, Adalet Bakanı Bozdağ ve İçişleri Bakanı Ala ile görüştü

ANKARA (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Balüken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüştü.

Bozdağ ve Ala ile görüştükten sonra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı ziyaret eden HDP heyeti, ziyaretin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İstanbul Milletvekili Önder, Atalay, Bozdağ ve Ala ile çözüm sürecinde gelinen noktada bugüne kadar yapılanlar ve bundan sonrasına dair kapsamlı bir değerlendirme ve görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

"Çatışmasızlık" sürecinin çok kıymetli olduğunu, korunması ve kalıcılaştırılması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Önder, "Gerek İmralı'da Sayın Öcalan'la, gerek KCK yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerin ve halktan, değişik siyasal kurumlardan aldığımız izlenimleri paylaştık. Hükümet cenahında yapılan değerlendirmeleri de dinledik, rutin görüşmelerimizden birisiydi" diye konuştu.

Önder, bu tarz toplantıları yeri geldikçe değişik siyasi heyetlerle de yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

"Yeni bir İmralı ziyareti için tarih var mı?" sorusunu Önder, "Tarih yok ama bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta sonu gitmeyi umuyoruz" diye yanıtladı.

"Kandil'den alınan mektup da sunuldu mu? sorusuna Önder, "Daha önce onu Adalet Bakanlığı yetkililerine vermiştik" yanıtını verdi.

Önder, "Çözüm sürecinin yasal zemine kavuşması için başından beri talebiniz var, bunu ilettiniz mi, ilettiyseniz nasıl bir cevap aldınız?" sorusuna, "Çözüm sürecinin yasal zemine kavuşması talebimizi ilettik, üzerinde çalışıldığı söylendi. Genel olarak konuştuğumuz çerçeve bundan ibaret" cevabını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com