Hedef 2023'te 500 milyar dolar

Hedef 2023'te 500 milyar dolar
Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'te ülke ihracatının 500 milyar dolar hedefine ulaşması için 40 bin yeni ihracatçı yetiştireceklerini, bunun için çalışmal

Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'te ülke ihracatının 500 milyar dolar hedefine ulaşması için 40 bin yeni ihracatçı yetiştireceklerini, bunun için çalışmalara başladıklarını söyledi.
ESİDEF Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu toplantısı, Denizli Ticaret Odasında (DTO) yapıldı. Toplantıya, ev sahipliğini üstelenen DTO Başkanı Necdet Özer, ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoğlu ve federasyon üyesi 23 derneğin başkanları katıldı.
Toplantıdan önce bir basın toplantısı düzenleyen Davulcuoğlu, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Federasyon üyesi 23 derneğin toplam 2 bin 300 işadamına hizmet verdiğini vurgulayan Davulcuoğlu, “Bugün yapacağımız toplantıda Alanya, Edremit ve Ödemiş ilçelerimizde faaliyet gösteren 3 derneğimizin de ailemize katılması için oylama yapacağız. Böylelikle dernek sayısı 26'ya, üye işadamı sayısı da 2 bin 600'e yükselmiş olacak” şeklinde konuştu.
Avrupa'dan Afrika'ya, Asya'ya Amerika'ya kadar çeşitli kıtalarda ihracat yapılacak yeni hedef ülkeler belirlediklerini vurgulayan Davulcuoğlu, 'Kenya, Tanzanya, Ürdün, Sudan, Kırgızistan, Peru, Venezuela, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi tüm kıtalardan ülkeler belirledik. İşadamlarını buralara göndererek, oradan da işadamları getirerek ihracatımızı arttırmaya çalışıyoruz.' ifadesini kullandı. Bu ülkelere giden işadamlarının sadece gezi değil, ticari görüşmeler yapmaları için imkânlar sağladıklarını anlatan Ramazan Davulcuoğlu, 'Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Bu rakama ulaşmak kolay değil. Mevcut ihracatımız 130 milyar dolar civarında. Yeni ihracatçılar yetiştirmemiz gerekiyor. Halihazırda ihracat yapamayanları cesaretlendirmek, onları oraya götürmekle mümkün. Kurucu üyesi bulunduğumuz Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) olarak 40 bin yeni ihracatçı yetiştirmek istiyoruz.' diye konuştu.
Son yıllarda Türkiye'nin itibarının oldukça arttığını vurgulayan ve bizzat yabancı ülkelerin devlet adamlarından duyduğu memnuniyeti aktaran ESİDEF Başkanı Davulcuoğlu, şunları kaydetti: 'Konjonktürel olarak önümüzde büyük pazarlar açıldı. Türkiye, dünyada yıldızı parlayan bir ülke. İhracatımızın artması için sanayicimizin arkasına rüzgâr geçti. TUSKON'un tüm üyelerinin ihracatçı olmasını, 15 bin olan üye sayısını da 40 bine çıkarmayı hedefliyoruz.'
Toplantıya ESİDEF üyesi Kütahya Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan ve Başkan Yardımcısı Mehmet Pınar da katıldı. ESİDEF ve çatı kuruluşları olan TUSKON'un tüm etkinliklerinden üyelerini azami ölçüde faydalandırmaya çalıştıklarını kaydeden KÜSİAD Başkanı Ceylan, “Tüm dünyada ülkemiz insanına böylesine bir teveccüh varken, Kütahya olarak dışa açılmaya en çok ihtiyacı olan illerin başında geldiğimize inanıyorum. İlimiz girişimcilerine bu sinerjiden en üst seviyede yarar sağlamak adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kütahya sahip olduğu potansiyelleriyle uyuyan bir devdir. Uyuyan devi uyandırmak için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com