“Hedef ilk 10 il arasına girmek”

“Hedef ilk 10 il arasına girmek”
Kütahya'da tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin katılımı ile 2023 yılına hazırlanan kentte, 'Kütahya stratejik planı 1. odak grup toplantısı' İl Özel İdare Genel Sekreterliği Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda, ilk olar

Kütahya'da tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin katılımı ile 2023 yılına hazırlanan kentte, 'Kütahya stratejik planı 1. odak grup toplantısı' İl Özel İdare Genel Sekreterliği Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda, ilk olarak Dumlupınar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Sarısoy tarafından genel bilgiler doğrultusunda sunum yapıldı.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan ve Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay'ın da plan hakkında yaptığı genel konuşmalardan sonra bu toplantının bir değerlendirme toplantısı olarak düşündüklerini ifade eden Vali Kenan Çiftçi, “Rektörümüz dünyanın gidişatı ile ilgili bize detaylar verdi, milletvekilimiz de bize çok güzel aydınlatıcı konuşma yaptılar. Çok derine girerek bize bir misyon çizdiler ben kendilerine teşekkür ediyorum. Sanıyorum bu konuşma bizim stratejik planımıza da yön verecek” dedi.

'HEDEF İLK 10 İL
ARASINA GİRMEK'
Toplantıda bulunan bütün katılımcıların yıllarını burada kendi bölümlerine ve ilgi alanlarına verdiklerini, aslında ne yapacaklarını ve ne yaptıklarının herkesin gayet iyi bildiğini ifade eden Vali Kenan Çiftçi, “Belki biz bunları sadece detaylandıramadık, kitabi hale getiremedik. Bu söylenenleri bütün topluma bütün Kütahya'ya ilan edemedik. Daha önceden de biz bu toplantıları hem kendi evimde, hem TSO'da yaptık ve o toplantılarda bütün arkadaşlarımızın çok değerli fikirleri vardı ve bu fikirleri aldık uygulamaya da geçirdik. Mesela, TSO başkanımız bir toplantıda “Bu konu çözülmezse ben bu toplantılara bir daha katılmam” demişti ve kendisi burada sanıyorum sorun çözüldü. Bu toplantılar bizim problem çözme toplantılarımız. Problemleri hakikaten yönlendirme toplantımız. Yine o toplantılarda bir sürü konu görüşüldü mesela TSO Başkanımız Nafi Güral 'Kütahya'nın gelişim alanında şöyle bir alan olsa ve buraya doğru yönelinse' dedi ve şuanda bütün projelerde o alana doğru yapılıyor. Hakikaten hem çevre, yol projesi, hem iskan projeleri, hemde turizm projeleri yani bunların hepsi yapılıyor ama bölüm bölüm yapılıyor” diye konuştu.
Kendisinin DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'a 2023 vizyonu yapmak istediğini söylediğini açıklayan Vali Kenan Çiftçi sözlerine şöyle devam etti: 'Rektörümüze ben teşekkür ediyorum. Kendisine bunu ilettiğimde kendisinin bu işin başına seve seve geçeceğini açıkladı. Kendisi Dünyadan haberdar, Kütahya'yı da inşallah o çerçevede bir yere taşımak için kendi plan ve programlarımızı da yapacak grubun başında olması bizi ayrıca sevindiriyor. Tabi ki bir laf var “Eğer bir geminin yönü belli değilse hiçbir rüzgar ona fayda vermez” bizim yönümüzün belli olması gerekiyor. Nerede belli olması gerekiyor? Bütün birimlerde belli olması gerekiyor. Bir örnek verecek olursak siz sadece pazınızı çalıştırırsanız o zaman kolu güçlü insan olursunuz. Ama yürüyemezsiniz, kafanız çalışmaz, beyniniz çalışmaz sadece bir kolunuz güçlü olur. Dolayısıyla bizim bütün bedenimizin güçlü olabilmesi için turizmde iyi olmamız gerekiyor, tarımda iyi olmamız gerekiyor, sanayide, kültürde, sağlıkta iyi olmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu Kütahya stratejik planında her birimin mutlaka bir rolü ve kendini ona uyumlu halde geliştirmesi gerekiyor. Bütün alanlarda bizim en iyi olmamız gerekiyor. Bizim Kütahya olarak 2023 deki hedefimiz ilk 10'a girmek. Ben gelir gelmez bu değerlendirmelerin hepsini yaptık. Kalkınma Ajansına swot analizi yaptırdım. TSO'nun yaptırdığı swot analizlerini inceledim. Üniversitemize swot analizi yaptırdık. Kendi verilerimizi bizim değerlendirdiğimizde kendi yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı değerlendirdiğimizde özellikle insan gücünü değerlendirdiğimizde ileri bakan insan gücünü değerlendirdiğimizde bizim ilk 10 içinde olmamak için hiçbir sorunumuz yok.
Benden önce bütün konuşan arkadaşlar bir hedef çizdiler. Bu hedef buradan çizile biliyorsa ve bunu ilin seçmiş olduğu Milletvekili çizebiliyorsa demek ki ilde buna hazır. Hani nasılsanız öyle yönetilirsiniz diyor. Kimi seçiyorsanız seçenlerde aynı fikir ve düşüncededir. Demek ki tüm Kütahya aynı hedefte ve vizyonda. Burada bütün birimler olarak bizim yapacağımız tek şey bir kitabi hale getireceğiz ve hedefleri koyacağız. Yani gelen suya yön vereceğiz, ona yol göstereceğiz. Bütün Dünyanın akışına da bu gidecek.”

'KÜTAHYA HAK ETTİĞİ
YERİ ALACAKTIR'
Hedef ve planların hazırlanması adına farklı Üniversitelerden Profesörler getirdiğini açıklayan Vali Çifçi, “Gelen arkadaşlara bizim vizyonumuz öyle olmalı ki birincisi Kütahya Türkiye'de nerede, ikincisi Dünyada nerede olmalı dedim. Artı ön görücüler var yani gelecekte Dünya nerede olacak diye farklı alanlarda on madde sayıyorlar. Bu alanlarda biz nerede olmalıyız diye sordum ve bunu hazırlar mısınız dedim ve o arkadaşlar bizim bu kadar bilgimiz yok dediler. Ama Kütahya ya baktığımızda bu bilgilerin hepsinin olduğunu görüyoruz. Bizim arkadaşlarımız her alanda çalışıyorlar. Arıcılıkla ilgili İspanya'ya göreve gönderdiğimiz bir vali yardımcımız dün aradı ve bizim derhal bir arıcılık okulu da kurmamız lazım ve bununla ilgili çalışıyoruz dedi. Fikir olarak da aslında bütün arkadaşlar gelişiyor ve gelecekte Kütahya ile ilgili yön çizmeye çalışıyor. Burada öncelikle bizim bir karar vermemiz gerekiyor. Biz burada neredeyiz. Şemsiyemizi çizdik Dünya'da bunu çizerken kimisi ben marka kent olacağım der, kimisi ekonomide lider olacağım der veya ileri demokrasi konusunda bir şeyler çizer. Hükümet olarak şuanda 5 şemsiye çizilmiş. Kütahya'da bunun ikisi, üçünü yada beşini alır ve bir şemsiye çizer. Bu şemsiyede Milli Eğitim, Kültür, Tarım ve diğer birimlerin hepsi kendi alt projelerini yaparlar. Alt projesini yaptıktan sonra bir alta gittiğinde bu 20'şer 30'ar tane olur. Şu anda Milli Eğitimde uyguladığımız bir projemiz var ve burada bir komisyonumuz var. Bu komisyon her ay bir karar alıyor. Bu bir karar bütün okullara iletiliyor ve her okul bir karara istinaden bir proje yapıyor. Bakın sizin almış olduğunuz bir karar Kütahya'da anında 300 proje yapıyor. Burada da aldığımız bir karar ile binlerce proje olacak. İşte o vücudun her tarafının gelişmesi gibi Kütahya Türkiye'deki yerini alacak. Ama Kütahya Valisi olarak benim gözümde Kütahya'nın yeri her alanda ilk 10'a girmek. Benim hedefim bu. Bunu büyütebiliriz ama kesinlikle küçültemeyiz onu çok net söyleyeyim. Benim her gittiğim yerde yaklaşık bir yıllık bir çalışma standardım var. Bir yıl konuşuyorum ve anlatıyorum. 1 yıl bütün herkesin fikirlere düşüncelere adapte olması lazım. Ama bir yıl sonra her gittiğim kurumda her gittiğim alanda projeniz nedir? ne yapıyorsunuz? fiiliyat nedir? Diyorum. Biz geç bile kaldık her alanda çok proje ile eyleme geçme dönemimiz geldi. Çok farklı alanlarda eyleme geçtik ama çok iyi durumda değiliz. Artık Kütahya'nın Ankara'da da depremiyle, siyanürü ile sel'i değil Kütahya'nın projeleri ile fabrikaları ile ihracatı ile eğitimde başarısı sağlıkta ileri gitmesi ile anılmasını arzu ediyorum. Ben bu ekipte de bunu görüyorum ve zaman zaman arkadaşlarla bir araya geldiğimizde neler yapabiliriz diye konuşuyoruz. Artık bunda bir yol haritasını belirlememiz ve bu yol haritasında el birliği ile koşturmamız gerekiyor” dedi.
Strateji plan toplantısına Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Kütahya Belediye Başkan v. Nejat Özturan, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com