Hedef, turizmi ülke geneline yaymak

Hedef, turizmi ülke geneline yaymak
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Önal:

BERLİN (AA) - CÜNEYT KARADAĞ - Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Türkiye'nin deniz, kum, güneş, turizminde çok güçlü ve bilinirliği yüksek bir ülke olduğunu ancak artık ülke geneline turizmi yaymaları gerektiğini söyledi.

Önal, Almanya'nın başkenti Berlin'de devam eden dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarı'nda (ITB) AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyanın 6'ncı büyük turizm ülkesi olduğunu ifade ederek, ''36 milyon olan turist sayısını 2023 yılında 50 milyona çıkarmayı hedefliyoruz'' dedi.

Almanya'nın Türkiye açısından 5 milyon yıllık turist sayısıyla en öncelikli pazar olduğuna işaret eden Önal, ITB'de Türkiye'nin çok güçlü olduğu dünya ve Almanya turizm pazarında Türkiye'yi temsil ettiklerini belirtti.

ITB'de 2014 sezonunun planlarının yapıldığını ve bu çerçevede yabancı tur operatörleriyle de görüşmelerini sürdürdüklerini anlatan Önal, ''Şu anda sektör bu yıl ki sezonları şekillendirmiş durumda. Tüm pozitif hava içerisinde Türkiye'nin turizm endüstrisini daha da güçlendirmek için özel sektörümüzle birlikte çalışıyoruz. Tanıtma Genel Müdürlüğü olarak ülkemizin kültürel ve turizm değerlerini burada tanıtıyoruz. Bu çerçevede büyük bir kampanya yürütüyoruz.Tüm dünyada ülkemizin tanıtımını yapmaktayız'' diye konuştu.

Odaklanılan bir diğer noktanın turizmden gelen gelir rakamını artırmak  olduğunu vurgulayan Önal, bunun içinde turizmin çeşitlendirilerek ülke geneline yayılmasının çok önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Turizm sadece deniz, kum, güneş turizmi demek değil. Türkiye bu alanda çok güçlü ve bilinirliği yüksek bir ülke. Fakat artık başta kültür turizmi olmak üzere ülkenin geneline turizmi yaymamız gerekiyor. Geneline yaydığımızda bu sektöre bir hareket getirecektir ve diğer turizm çeşitlerinin de ülkemizde daha etkin şekilde icra edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle bu alanlarımıza da bu bölgelerimize de turist çekmiş olacağız. Bunun tanıtı genel müdürlüğümüz yürütmektedir." 

İç turizmin önemine de değinen Önal, ''İç turizmi özel sektör de farketti. İç turizm çok önem vermemiz gereken bir konu.  Kendi vatandaşlarımızı turizm hareketi içine alıp teşvik etmemiz gerekir. Ülkemizin geldiği ekonomik seviye, sosyo-kültürel  seviye içerde de turizm hareketliliğini getirdi. Bu hareketliliğin daha da artması gerekiyor. Bunun için teşvik etmemiz tanıtım faaliyetinde bulunmamız gerekiyor'' ifadesini kullandı.

 İrfan Önal, dünyanın en önemli turizm borsası olan ITB'de Türkiye turizm endüstrisi için çalıştıklarını, bu noktada 2014 beklentilerinin pozitif olduğunu sözlerine ekledi. 

- "Para getirecek turizm çeşitliliğine yönelmemiz lazım"

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Genel Müdürü İsmail Taşdemir, 48. kez kapılarını açan ITB'de Türkiye'nin en büyük katılımcılar arasında olduğunu belirtti. Türkiye'nin daha fazla ekonomik katkı sağlayacak turizm türlerine yönelmesi gerektiğini anlatan Taşdemir, buna örnek olarak kongre, sağlık ve kültür turizmini gösterdi.

Berlin'deki ITB'deki fuarı için 20 bin kişinin bu kente geldiğini ve en az bin avro harcadığını dile getiren Taşdemir, ''İşte olay budur. Kongre turizminin önemini ortaya çıkıyor. Buna yönelik tedbirlerin alınması lazım. Türkiye'de kişi başı 700 dolar olan ortalama gelirimiz var. Son 10 yılda 9 dolar arttı. Gelecek 10 yıla bakmak lazım. Daha fazla para getirecek turizm çeşitliliğine yönelmemiz lazım. Türkiye içinde değişik destinasyonlara yönelmek lazım. Sağlık, kültür turizmine ağırlık vermek lazım. 50 milyar dolar  olan turizm geliri hedefine bu şekilde daha kolay ulaşırız'' dedi.

- "Türk otelcileri 2023'e hazır"

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık  ITB Berlin'de dünya turizminin sektörünün kalbinin attığını vurgulayarak şimdiden gelecek yıla ait çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Türkiye'nin dünya da vazgeçilmez destinasyonlardan bir tanesi olduğuna işaret eden Ayık, ''Her şeye rağmen turizm sektörü çok değişkendir. 2013 sezonunda yaşadığımız benzer bir trendi bu yıl da yaşayacağız gibi gözüküyor'' diye konuştu. Türk otelcilerinin 2023'e hazır olduğunu belirten Ayık, hatta otelciler olarak bu hedefin 2018 yılında gerçekleştireceklerine inandıklarını kaydetti.

Türkiye'de nitelikli yatak kapasitesinin 1 milyonun üzerinde olduğunu hatırlatan Ayık, Türkiye'deki otelcilerin belirlenen hedeflere daha erken ulaşmak için her geçen gün kendilerini geliştirdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin çevresinde savaş veya benzeri olaylar yaşanmaması durumunda şu an ki turizm potansiyelinin hızla artacağını ifade eden Ayık, tüm dünyada huzur ve barışın devam etmesini bu sayede sektörün sorunsuz bir büyüme gerçekleştirmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com