"Hedefimiz 2011'de 3 Milyon Fidan Üretmek"

"Hedefimiz 2011'de 3 Milyon Fidan Üretmek"
Orman Bölge Müdürü Cumali Akın yaptığı basın toplantısında, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak Başbakanlıkça başlatılan ağaçlandırmam seferberliği kapsamında Kütahya'da 2010 yılı içerisinde yoğun bir fidan üretimi faaliyetene başaldıklarını açıkladı. A

Orman Bölge Müdürü Cumali Akın yaptığı basın toplantısında, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak Başbakanlıkça başlatılan ağaçlandırmam seferberliği kapsamında Kütahya'da 2010 yılı içerisinde yoğun bir fidan üretimi faaliyetene başaldıklarını açıkladı. Akın, ayrıca Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2011 yılında hedeflerinin 3 milyon fidan üretmek olduğunu da vurguladı.

Kütahya Merkez ve İlçerinde yoğun bir fidan üretimine başladıklarını vurguylayan Akın, dünyanın gelecek nesillere aktarılması için ormanlık alanların çoğaltılması gerektiğine dikkat çektti.
Kütahya ve İlçelerinde fidan düretimine başladıklarını vurgulayan Akın; Domaniç Orman İşletme Müdülüğü Hatipoğlu fidanlığında 218.500 adet, Emet Orman İşletme Müdürlüğü Tefik fidanlığında 371.139 adet, Gediz Orman İşletme Müdürlüğü Karadona ve Abide fidanlığında 143.876 adet, Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü Oysu, Aslanapa, ve Saka fidanlığında 298.955 adet ve son olarak Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü Tunçbilek fidanlığında ise 247.700 adet fidan üretimi yaptıklarını açıkladı.
Akın, Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2010 yılı içerisinde 1.796.036 adet fidan üretimi gerçekleştireceklerini, bu fidanların 1.051.743 adedinin tüp ekim, 480.970 adedinin enso tüpe alınan ekim, 222.300 adedinin kapsız (yastıkta) ekim ve son olarak 41.023 adedinin ise boylandırmaya alınmış ekim fidanlar olacağını kaydetti.
Üretilen fidanları türlernie göre açıklayan Akın; çam, sedir, kestane, meşe, ardıç, gibi asli orman ağaçlarının yanında ceviz, badem, akasya ve mahlep gibi sosyal ormacılık amaçlı türler de dahil olmak üzere toplamn 46 değişik türde fidan üretimi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2011 yılında hedeflerinin 3 milyon fidan üretmek olduğunu vurgulayan Akın, üretilen bu fidanların yanık sahaların ağaçlandırılmasında tabii ve süni gençleştirme alanlarının tesisinde, ağaçlandırma seferberliği kapsamanında ve ormanları rehabilite etmek amacıyla toprak hazırlığı yapılan alanların dikiminde kullanılacağını belirtti.
Akın, son olarak çeşitli ağaçlandırma törenlerinde kullanılmak ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmak için de boylu fidan çalışmşlarınında devam ettiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com