"Helal gıda çalışmasında ülkemiz biraz gecikmiş vaziyette"

"Helal gıda çalışmasında ülkemiz biraz gecikmiş vaziyette"
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal gıda konusunda Türkiye'nin çalışma başlatmakta geciktiğini söyleyerek, "Helal ve haram, üretim ahlakı, tüketim ahlakı gibi konular, en tabii en temel meselelerimizden bir tanesidir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal gıda konusunda Türkiye'nin çalışma başlatmakta geciktiğini söyleyerek, 'Helal ve haram, üretim ahlakı, tüketim ahlakı gibi konular, en tabii en temel meselelerimizden bir tanesidir' dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar'da '4. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı'ndaki 'helal gıda' ile ilgili konuşmasının ardından basın mensuplarının bu yöndeki sorularını cevapladı. Helal gıda ürünler için hukuki bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine Görmez, böyle bir çalışmanın olmayacağını söyledi. Müslümanların toplum inancı ve yönetim ahlakının dikkate alınması gerektiğini belirten Görmez, 'Bütün dünyada yasa koyucular, düzenleyiciler Müslüman'ların bu
inançlarını ve ahlaki taleplerini dikkate almak durumundadırlar. Sadece Avrupa da değil bütün dünyada buna ihtiyaç var' dedi.
Bazı firmaların bunu sertifika alarak hayata geçirdiklerinin hatırlatılması üzerine Görmez, bu konuda bir standardizasyona ihtiyacın var olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
'Bütün dünyadan da talep bu yönde. Ülkemiz bu konuda biraz gecikmiş vaziyette, onu açıkça ifade edeyim. Bir sektöre dönüşmüş vaziyettedir. Türkiye'nin bu konuda çok geciktiğini bu konuları tartışmak bile bir zamanlar maalesef birtakım yanlış anlaşılmalara, birtakım vehimlere sebep teşkil ediyordu. Oysa en tabii en temel meselelerimizden bir tanesidir helal ve haram, üretim ahlakı, tüketim ahlakı. Bunlar bizim dinimizin çok önemsediği hususlardır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com