Helasızlık İsyan Ettirdi!

Helasızlık İsyan Ettirdi!
Tuvaletlerin azlığının Hindistan'a yıllık maliyeti yaklaşık 54 milyar dolar..

Dünya Bankası, Hindistan'da tuvaletlerin azlığı ve yetersiz hijyen uygulamalarının, Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi olan ülkeye yıllık maliyetinin yaklaşık 54 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Dünya Bankası'nın Güney Asya Su ve Hıfzıssıhha Programı raporuna göre, Hindistan'da tuvaletlerin azlığı ve yetersiz hijyen uygulamalarının, buna bağlı hastalıkların tedavisine, zaman ve enerjinin boşa harcanmasına, turizm gelirlerinde kayba ve erken doğanların ölümüne yol açtığı, bunların yüksek ekonomik kayıpların başlıca sebepleri olduğu belirtildi.

Programın Başkanı Christopher Juan, düzenlediği basın toplantısında, yıllardır Hindistan'da hıfzıssıhhanın yetersizliğinin önemli etkilerinin farkında olduklarını, raporun, Hindistan'ın bu durum nedeniyle ekonomik kayıplarını incelediğini, çocukların ve yoksul ailelerin yetersizliğin yükünü taşıdıklarını gösterdiğini kaydetti.

"Hindistan'da Yetersiz Hıfzıssıhhanın Ekonomik Etkileri" başlıklı raporun, 2006 yılının rakamlarına dayandığı, ancak bu rakamların günümüzde de aynı olduğu, en büyük ekonomik kaybın kamu sağlığından kaynaklandığı belirtildi.

Dünya Bankası uzmanları, Hindistan'da her yıl 575 milyon ishal vakasından 450 bininin ölümle sonuçlandığını, kırsal kesimde ve kentlerde yaşayan milyonlarca kişinin tuvalet ihtiyaçlarını halen açık alanlarda gidermek zorunda kaldıklarını, ellerini yıkamadıklarını ve yetersiz kanalizasyon sistemleriyle boğuştuklarını söylediler.

Sadece erken doğan ölümleri, ishal, sıtma, trahom ve bağırsak kurtları gibi hastalıkların tedavisi ve bu hastalıklar için harcanan zamanın 38,5 milyar dolara mal olduğu bildirildi.

Yetersiz hıfzıssıhhanın turizm gelirlerini de vurarak yaklaşık 260 milyon dolara mal olduğu kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com