'Hells Angels' kabus oldu

'Hells Angels' kabus oldu
Almanya'nın çeşitli eyaletlerinde son haftalarda başta dünya çapında tanınan ve organize olduğu bilinen motosiklet çetesi Hells Angels'a üye birçok kişi göz altına alınırken, rakip çeteler arasındaki çatışmalar ön plana çıktı.

Almanya’daki operasyonlara Amerika’nın Sesi Radyosu da geniş yer ayırdı. Türkiye'de 'Cehennem Melekleri' olarak tanınan Hells Angels ve buna rakip Bandidos, Mongols gibi motosiklet çetelerinin Almanya çapında organize oldukları, binlerce üye ile uyuşturucu ticareti, insan ve silah kaçakçılığı, fuhuş ve kara para aklama gibi suçlarda en ön sıralarda yer aldıkları ortaya çıktığı ifade edildi.

1940'lı yıllarda Amerika’da bir araya gelen Hells Angels Kulübü’nden esinlenerek 1970’li yılların başında Almanya’da kurulan Alman Hells Angels'le özellikle 2000'li yılların başında oluşan Bandidos adlı çete arasındaki şiddetin arkasının kesilmediği belirtilirken alınan önlem ve düzenlenen operasyonlara rağmen çete savaşı sürdüğü ifade edildi.

TÜRK ÜYENİN ÖLDÜRÜLMESİ

Çeteler savaşının Schleswig-Holstein Eyaleti'nin başkenti Kiel'de Türk kökenli Metin Biçer adlı Hells Angels üyesinin, uyuşturucu ticareti nedeniyle diğer çete üyeleriyle ters düştüğü için öldürülmesi ile zirveye tırmandığı ifade edildi. Kayıp Türk'ün cesedi yapılan tüm aramalara rağmen bulunamazken, polis terörle mücadele ekibi GSG 9'un da desteği ile son günlerde çetelere ait aralarında genelev ve barların da olduğu yüzlerce noktaya baskın düzenledi, çok sayıda kişiyi göz altına aldı.

Buna rağmen son olarak Cumartesi gecesi Berlin'deki Hells Angels'ların şefi bir saldırıda ağır yaralandı. Uzmanlar operasyonların çeteleri sadece tedirgin ettiğini, kadın ve uyuşturucu ticareti ile özellikle büyük kentlerde diskoteklere girişi düzenleyen korumaları da içeren pazarda üstünlüğü ele geçirebilme savaşının kızıştığını bildirdi.

Çetelerin emniyet birimleri içinde köstebeği olduğu, nitekim düzenlenen baskınların bazılarının daha önceden haber verildiği ifade edildi. Özellikle 'Cehennem Melekleri' adlı grubun ırkçı ve Neonazi oluşumlarla sıkı bir bağlantı içinde olduğu ve Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde ortak çalıştıkları ve karşılıklı olarak birbirlerini kolladıkları ifade edildi. 2010 yılında bu gruba üye olan bir grup Türkiye kökenli Hells Angels'ın ırkçı söylemlerine tepki olarak, ondan ayrılarak 'Mongols' adı altında kendi motorsiklet çetelerini kurdu. Bu grubun da organize suçlara karıştığını saptayan yetkililer, 'Mongols'u geçen yıl yasakladı.

Hells Angels ve diğer çetelerin, son yıllarda başta Türkiye ve Arnavutluk olmak üzere Balkan ülkelerinde kurdukları yeni ittifaklarla faaliyetlerini artırdıklarına dikkati çekilirken kısmen İtalyan mafya örgütünü aşan bu gidişata uluslararası kapsamda önlemler alınmasını istendi.

Almanya'da motorsiklet çetelerine yakın bir dönemde ülke çapında bir yasağın gündeme gelebileceği kaydedilirken Amerika'da Adalet Bakanlığı Hells Angels'ı yıllardır organize suç örgütü olarak sınıflandırıldığı hatırlatıldı. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com