Hem Ağladı Hem Koltuğa Oturdu

Hem Ağladı Hem Koltuğa Oturdu
Ulaştırma Bakanlığı'ndaki devir-teslim töreni ilginç görüntülere sahne oldu. Yeni bakan Mehmet Habib Soluk, görevi gözyaşları içinde devraldı.

Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı görevini Mehmet Habib Soluk'a devretti. Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı makamında düzenlenen devir-teslim törende, Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda 8,5 yıllık Bakanlık faaliyetlerini değerlendirdi. AK Parti'nin 58, 59 ve 60. dönemlerinde Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüttüğünü anımsatan Yıldırım, parlamentoda alınan seçim kararıyla Anayasa gereği görevini dün bıraktığını, devir-teslim töreninin ise bugün gerçekleştirildiğini kaydetti.

180 bin kişiye yaklaşan “Ulaştırma Ailesi”nin gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Yıldırım, Bakanlığına bağlı kuruluşların önemli işlere imza attığını belirterek, projeler hakkında da bilgi verdi.

Habib Soluk'un uzun yıllardır kendisi ile çeşitli kademelerde görev yaptığını kaydeden Yıldırım, Soluk'a görevini büyük bir iç huzuru ile devrettiğini söyledi. Mehmet Habib Soluk, Binali Yıldırım'ın sadece 8 yılda onlarca yılda yapılabilecek hizmetleri hayata geçirdiğini belirterek, “kara” trenin hiç geçmediği istasyonların bulunduğu Türkiye'ye hızlı trenin Yıldırım döneminde geldiğini anlattı.

Yıldırım'ın, Ulaştırma Bakanlığında ekip ruhu oluşturduğunu ifade eden Soluk, Ulaştırma Bakanlığının da geçen süre zarfında devlete kaynak aktaran bir kuruma dönüştüğüne dikkati çekti.

Soluk, Binali Yıldırım'ı sadece Ulaştırma Bakanı olarak değil, aynı zamanda “ağabeyi ve dostu” olarak da gördüğünü dile getirdi. Habib Soluk, “Sayın Başbakanımız tarafından bana tevdi edilen bu önemli görevi, gayretle azimle ve sizlerin de desteğiyle yürüteceğime, umarım ki emaneti, aldığım gibi kesintiye uğratmadan zatıalinize takdim edeceğimi ümit ediyorum” diye konuştu.

Yıldırım da bu sözlere karşılık “Gün doğmadan neler doğar. Şimdiden geleceğin hesabını yapamayız. Bugünümüze bakmamız lazım. Önümüzde seçimler var. Seçimler sonucunda milletimiz kararını verecek ve bu karar, ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı karar olacak” dedi. Daha sonra günün anısına Yıldırım'a plaket sunan Soluk, gözyaşlarına engel olamadı.

Mehmet Habib Soluk, Binali Yıldırım'ı aracına kadar uğurladı. Yıldırım, alkışlarla Ulaştırma Bakanlığından ayrıldı.

“ALCATEL'İN UYDU İHALESİNDE OLMAMA NEDENİ TEKNİK”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yıldırım, “Fransız Alcatel firmasının TÜRKSAT A.Ş'nin gerçekleştirdiği uydu ihalesine davet edilmediği ve bu durumun Türkiye-Fransa ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği” iddiasının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

“Bununla hiçbir ilgisi olmaz. Devletler arası ilişkilerin bozulması bir alışverişle olmaz. Türkiye'nin Fransa ile 500 yıllık ilişkisi var. Zaman zaman iç ve dış politik nedenlerle bu ilişki değişmiştir. Uydu ihalesinde Alcatel yoktu ama Fransız-İngiliz ve Alman ortaklı bir firma teklif verdi. Alcatel'in uydu ihalesinde olmama nedeni, teknik bir neden. Bir önceki uydunun tesliminde ortaya çıkan teknik nedenle Alcatel ihalede yer almadı.”

Binali Yıldırım, gazetecilerin 8,5 yıllık Bakanlığı döneminde “içinde herhangi bir ukde kalıp kalmadığını” sorulmasına, “Ukdesiz iş olur mu? Daha güzel, daha fazla iş yapılabilirdi. Bunun iki katı iş yapılabilirdi ama Türkiye'nin gerçekleri var. Kaynakla ilgili, mevzuatla ilgili sorunlarımız oldu. Mücadeleyi bırakmadık, uğraştık ama zaman kaybımız oldu. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin tamamını açacaktık, yarısını açabildik. Mahkeme süreci yüzünden gecikti. Mahkeme sonucu bizim kararımızın doğru olduğu ortaya çıktı ama kararımızın doğru olması zaman kaybını önleyemedi” şeklinde yanıtladı.

Yıldırım, “12 Haziran'dan sonra oluşacak hükümette yeniden Ulaştırma Bakanlığı ya da farklı bir bakanlık beklentiniz var mı, yoksa 'bana 8 yıl yetti, başka arkadaşlar görev yapsın mı' diyorsunuz?” sorusuna esprili şekilde “Onu ayrıca konuşalım” karşılığını verdi. Yıldırım, gazetecilerin “Bundan sonra ne yapacaksınız? Dinlenecek misiniz, seçim hazırlıklarına mı başlayacaksınız?” sorusu üzerine “Durmak yok, yola devam” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com