Hem Cami hem Mevlevihâne

Hem Cami hem Mevlevihâne
Konya’dan sonra Mevleviliğin ikinci merkezi olan Kütahya’da Dönenler Camisi görenleri kendine hayran bırakıyor.
Dönenler Cami ve Mevlevihanesi tarihte hem semahane hemde cami olarak kullanılan tek yer olma özelliğine sahip.
Dönenler Cami ve Mevlevihanesi 12. yüzyılda Hazer Dinari mescidi olarak yapılmış daha sonra Mevlevihane eklentisiyle son halini almış. Dönenler Cami ve Mevlevihanesi hem semahane hemde mescit olarak kullanılan dünyada  tek yer olma özelliğine sahip.
Ramazan ayı gelmesiyle Dönenler Camisi’nin ziyaretçileri de bir hayli fazla. Normal bir cami ortamından farklı olan Dönenler Camisi tarihte uzun yıllar hem cami hemde Mevlevihane olarak kullanılmış.
Dönenler Camisi ile ilgili gazetemize açıklama yapan Araştırmacı Yazar Mustafa Kalyon Mevleviliğin Kütahya’ya Hz.Mevlana’nın torununun torunu tarafından getirildiğini söylüyor.
Kalyon sözlerini şöyle sürdürdü: “Hazreti Mevlana’nın oğlu Sultan Veled, Sultan Veled’in kızı Mutahhare Hatun, Mutahhare Hatunu Sultan Veled Germiyan Beyi Süleyman Şah’a veriyor. Karaman Beyliği Konya’ya dahil olduğu halde Karaman Beyi’ne vermiyor Germiyan Beyi Süleyman Şah’a veriyor. Germiyan Beyi Süleyman Şah’dan Mutahhare Hatun’nun iki oğlu bir kızı meydana geliyor. Çocukları Hızır Paşa, İlyas Paşa ve Devlet Şah Hatun. Hızır Paşa Afyon’daki Mevlevihaneyi kuruyor. İlyas Paşa ise Kütahya’da kuruyor. Ve İlyas Paşa’nın oğlu Ergun Çelebi’de burada mevlevihaneyi bu haliyle meydana getiriyor.”dedi.
Dönenler Camisinin yan tarafında Mevlevihaneyi yaptıran Ergun Çelebi’nin ve akrabalarının mezarları var.
Kütahya Konya’dan sonra Mevleviliğin ikinci başkenti olduğunun önemle altını çizen Araştırmacı Yazar Mustafa Kalyon sözlerini şöyle sürdürdü: “ Germiyan Beyliği zamanında Mevlevilik burada çok önemli bir yer arzediyor. Hem semahane hem mescit olarak kullanılan dünyadaki tek yer. Ve bu yapısı olduğu gibi hiç bozulmadan bu güne kadar getirilen tek yerdir Kütahya Mevlevihanesi. Hezar Dinari Hazretlerinin mescidi olan yerde vefat ettiği için  Ergun Çelebi gibi büyük zatlar vefat ettikleri yerde defnedilirler. Burada defnedilmiş. Ondan sonra Ergun Çelebi’nin akrabaları yatıyor.”
Mesnevihanlar tarafından kadın ve erkeklere mesnevi derslerininde burada verildiğini söyleyen Mustafa Kalyon sözlerini şöyle sürdürdü: “ Mevlevihane aynı zamanda mesnevi derslerinin verildiği bir yer. Dönenler Camisi’nin içinde gördüğümüz mesnevihanın kendisini mesneviyi arzettiği yerde hem yukarda olan kadınlar, hem aşağıda olan erkekler dinliyorlar. Aynı zamanda burası böyle yuvarlak bir şekilde semahane olarak hem sema yapılan yer hem de  cami olarak mescit olarak namaz kılınan bir yer olarak kullanılıyor. Aynı zamanda müezzin mahfili olarak görünen yerde mıtrıp dediğimiz neyzenlerin ve kudumzenlerin bulunduğu ayinhanların ayinleri icra ettikleri yer olarak biliniyor.”dedi.
Şekil itibariyle camilerden çok farklı görünen Dönenler Cami ve Mevlevihanesi’nin ortasında bir kuyu mevcut. Kütahyalılar ve dışarıdan gelenler bu kuyu suyunun şifalı olduğuna inanıyor.
Dönenler Cami ve Mevlevihanesi’ni pek çok yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Yurt dışından gelen misafirlerine Dönenler Camisi’ni gezdirmek için geldiğini söyleyen Hamdi Serin misafirlerinin Dönenler Camisi’nden çok etkilendiğini söyledi. 
Dönenler  Camisi Kütahya’nın en önemli kültürel miraslarının başında geliyor. 800 yılı aşkın tarihiyle pek çok kez tadilat gören cami en son 2004 yılında restore edilmiş. Vatandaşlar tarihimizi yaşatan bu kültür mirasımızın daha iyi korunmasını konusunda aynı fikirde. Çatı, duvar ve döşemelerinde hasarlar oluştuğunu söyleyen vatandaşlar  yetkililerin bu kültür varlığını layıkıyla restore ettirip daha iyi bir şekilde turizme kazandırılmasını istiyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com