Hem Türkiye Hem KKTC Karıştı

Hem Türkiye Hem KKTC Karıştı
Sabri Yirmibeşoğlu'nun “Kıbrıs'ta cami yaktık” itirafı şok etkisi yarattı...

Habertürk’e konuşan emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun, “Kıbrıs’ta cami yaktık” açıklaması adada büyük yankı yarattı. Kıbrıs’ta çıkan gazeteler haberi manşetlerinden duyururken KKTC’deki siyasiler de çarpıcı yorumlar yaptı

HABERTÜRK’ün “Kıbrıs’ta cami bile yaktık” başlıklı haberi, KKTC’de büyük yankı uyandırdı. Kıbrıs’ta sivil direnişi örgütleyen isim olarak bilinen emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun, “Halkın mukavemetini artırmak için, düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Bunu Kıbrıs’ta yaptık” sözleri, KKTC’yi ayağa kaldırdı. Haberi, KKTC’de yayın yapan internet siteleri ve gazeteler manşetten duyurdu. Halkın Sesi, haberi “Cami yaktık” başlığıyla verirken, Star Kıbrıs Gazetesi “Bizi o yakmış!” başlığıyla okurlarına iletti.

KKTC’Lİ SİYASİLER DOĞRULADI
KKTC’deki siyasetçiler de haberi doğrulayarak, Kıbrıs’ta camilerin bombalandığını söyledi. Eski TMT komutanlarından Hasan Keskin ise “Paşam ne diyorsa doğrudur. Benim o konuya dair bilgim yok” dedi. Keskin, tarihe bakıldığında Kıbrıs’taki camilerin, kiliselerin ve EOKA heykellerinin bombalandığının ve bu yönde her iki tarafın da suçlandığını kaydetti. Keskin, “Özel Harekât Dairesi kendi inisiyatifiyle yapmış olabilir. Artık Türkler de Rumlar da eteğindeki taşları dökmelidir. Geçmiş ya her
şeyiyle irdelenmeli ya da üstüne sünger çekilmelidir. Ancak bu şekilde itiraflarla gidersek yara alacağız” dedi.

‘Öyle demedim yanlış anlaşıldı’

Habertürk TV’ye konuşan Sabri Yirmibeşoğlu, “Cami yaktık” demediğini, örnek vermek için öyle söylediğini anlattı. Yirmibeşoğlu şunları söyledi: “Böyle birşey olmadı.
Yunanlılar bu konuda usta. Siz yapmadınız mı derlerse biz de yaptık diye iddia edebilirdim dedim ama ısrarla söyledim. Böyle birşey olmadı.”

MEDYA HABERTÜRK’Ü TAKİP ETTİ

KIBRIS’ta sivil direnişi örgütleyen isim olarak bilinen emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun, “Kıbrıs’ta cami yaktık” sözlerini içeren Habertürk’ün manşeti, bir gün sonra Türk basınında aynen yer aldı. Habertürk’ün manşeti, tam 6 günlük gazetenin birinci sayfasında kullanılırken, görüşlerle de desteklendi. Haber, birçok gazete tarafından sürmanşette kullanıldı. İşte Habertürk’ü takip eden Türk basınının, Yirmibeşoğlu haberleriyle ilgili başlıkları:

Hürriyet: Rauf Denktaş: Kim diyorsa Allah cezasını versin
Bugün: Özel Harpçi generalden şok eden itiraflar
Star: Cami bombalamak özel harp taktiği
Taraf: Bombalattığınız cami bu mu paşam
Vatan: 46 yıl sonra gelen itiraf
Yeni Asya: Özel Harpçi’den korkunç itiraf
Zaman: Yirmibeşoğlu’ndan Balyoz gibi itiraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com