Hemoroid: Tedavi edilmesi gerekli hastalık

Hemoroid: Tedavi edilmesi gerekli hastalık
Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mehmet Altan Bitirim, toplumun çoğunluğunda bulunan ancak çoğu kez gizlenen hastalığının tedavi edilmezse anemiye varan ciddi sonuçlara varabileceğine dikkat çekiyor.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mehmet Altan Bitirim, toplumun çoğunluğunda bulunan ancak çoğu kez gizlenen hastalığının tedavi edilmezse anemiye varan ciddi sonuçlara varabileceğine dikkat çekiyor.
Yaşam kalitesinde yarattığı olumsuzluğa rağmen kanama oluncaya kadar hastalar hekime pek müracaat etmiyor. Kanamayı gördükten sonra bir süre bekliyor ve devam ettiği taktirde hekime gitme zorunluluğu hissediyor. Kanamalar daha sonra kansere dönüşebilecek lezyon nedeniyle de oluşabiliyor. Bu nedenle şikayeti olan hastaların mutlaka takip edilmesi gerekir.
Özellikle 30 yaşın üzerinde kadın ya da erkekte herhangi bir rektal kanama olduğu zaman ya da farklı bir anal patoloji de görülse, mutlaka barsak içerisindeki herhangi bir kanserden kaynaklanmadığını kanıtlamak gerekir. Çünkü bu tip kanamalarda genellikle olduğu düşüncesiyle hekime gidilmiyor ve geçici çözümler üretilmeye çalışılıyor, oysa le birlikte altta yatan rektal bir kanser de olabilir.
Görülme sıklığı nedir?
İnsanlarda, hayvanların tersine, venöz dolaşımın yerçekiminin etkisiyle daima aşağı doğru çekim altında olması nedeniyle hemen herkeste, birinci dereceden dördüncüye kadar farklı derecelerde gözleniyor. Hiçbir şikayeti olmayan herhangi bir kişi bile muayene edildiğinde en azından birinci dereceden tespit edilebiliyor. Ancak bunlar genellikle asemptomatik, tedavi gerektirmeyen yani şikayet oluşturmayan, daha çok mesleki sebeplerden dolayı uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ama en önemli sebep ise genetik oluyor. Ailede böyle bir bozukluk varsa, herhangi bir yaşta mutlaka ortaya çıkıyor. Yaş ilerledikçe görülme riski de artıyor. Bebeklerde ve çocuklarda görülmezken, 20 yaşından sonra, genetik, mesleki sebepler varsa ve beslenme bozuklukları da söz konusuysa sorun yavaş yavaş ortaya çıkabiliyor. Yaşla birlikte paralellik gösteren buna bağlı olarak ileri yaşlarda artıyor.
Neden oluşur?
oluşumunda genetik önemli bir faktörü oluşturuyor. Genetik risk yüzde 20'lere kadar çıkıyor. Hamilelik ise kadınlarda açısından tetikleyici bir unsur oluşturuyor. Bu nedenle her hamile kadında fizyolojik olarak basınçtan dolayı görülüyor. Ama hamileliğin bitiminden sonra gerileme olabiliyor.
Oluşumunda beslenmenin etkisi nedir?
in patolojik düzeylere çıkabilmesinde kabızlık, diyet, kötü beslenme yani posadan fakir beslenme ön planda geliyor. Özellikle gelişmiş toplumlarda beslenme şekillerinin posadan fakir, hazır yiyeceklere doğru kaymasından dolayı görülme oranı da artıyor. Çünkü bu besinler emilimi yüksek ve posa bırakmayan gıdalar. Özellikle çalışan insanlar tuvalet ihtiyaçlarını belirli zamanlara yayamamalarına bağlı olarak ortaya çıkan kabızlığın arkasından in gelmesi kaçınılmaz oluyor. Yani normalde var olan bir durum patolojik hale geliyor.
Belirtileri nelerdir?
Sadece damarın varis şeklinde genişlemesine, yani in belirli bir boyutun üzerine çıkmayan 0.5-1 cm arasında içinde pıhtı bulunmayan kesimine birinci derece deniyor. Bunlar ağrı, kanama, kaşıntı gibi şikayetlere neden olmuyor ama elle muayene sonucunda fark ediliyor. in belirli bir boyutun üzerine çıkması, 1.5 cm'den daha büyük olması ve içinde pıhtı bulunması hali, 2. ve 3. derece adını alıyor. Bunlar da kişiye göre değişebiliyor. Ve genetik risklerle birlikte seyrettiğinde pıhtıyla birlikte uzun süre anal kanal içine girmeyen ler pıhtılaşmaya başlıyor ve sert, katı, ele gelen memeler şekline geliyor. 4. derecede de, iç le dış birleşip dışarıya doğru sarkmış bir şekilde görülüyor. Bunlarda genellikle ülserasyon, yer yer kanamalar ve doku kayıpları meydana geliyor.
Ağrı en çok hangi türde görülür?
Ağrı genellikle dış lerde görülür. Çünkü mukoza ile cilt arasına yerleştiği için oturma, kalkma veya tuvalete çıktıktan sonra geriye reddedememe nedeniyle bunlarda ağrılar çok görülüyor. Hastada kaşıntılar, ülserasyonlar ve kanamalar oluyor.
Nasıl tedavi ediliyor?
mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Birinci ve ikinci derecedeki lerde medikal tedavi uygulanabilir. Ama üçüncü ve dördüncü derecede mutlaka cerrahi tedavi yapılmalı. Cerrahi tedavi kararı alınsa dahi medikal tedavi mutlaka uygulanmalı. Çünkü o bölgede, bakteriyel, virütik enfeksiyonlar oluşabiliyor ve bunların temizlenmesi gerekiyor. Yani buradaki sac ayağının birincisi temizlik, ikincisi ise diyet oluyor. Posadan zengin besinler alınmalı ve dolayısıyla her zaman tuvalete rahat çıkabilecek kolaylıkta ve sıklıkta tuvalet alışkanlığı edinilmelidir. Üçüncü koşul da istirahat. Yani gündelik yaşamdaki aşırı yorgunluktan kaçınmak. Stres, üzüntü, sıkıntı gibi vücut direncini kıran etkenler bu sorunu tetiklendiği için mümkün olduğu kadar bu durumlardan olabildiğince kaçınmak gerekmektedir.
Ve neden olan faktörler:
Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler
Hamilelik
Egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşam
Mesleki nedenler (şoförler, pilotlar, cerrahlar)
Kalın barsak kanseri
Genetik faktörlerBu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com