Hemşireler Günü "Büyük Türkiye Buluşması"

Hemşireler Günü Büyük Türkiye Buluşması
Başbakan Erdoğan: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın hiçbir ülkesinde işçi-memur ayrımı kalmadığını ifade ederek, "Sadece Türkiye'de var. Bizim bunu kaldırmamız lazım. Bunu kaldırdığımız anda Türkiye'de bu denge adil bir yere rahatlıkla oturacaktır. O zaman inanıyorum ki emeklilik öncesi, emeklilik sonrası skalalar çok daha fizibl hale gelecektir" dedi. 

Başbakan Erdoğan, ATO'da düzenlenen Sağlık-Sen Hemşireler Günü "Büyük Türkiye Buluşması" programında yaptığı konuşmada, SSK'lı, Bağ-Kur'lu, Emekli Sandığına bağlı vatandaş ayrımını kaldırdıklarını, artık memurun, işçinin, esnafın ayrı hastanesi olmadığını belirterek, şunları söyledi: 

"Şimdi Ahmet Bey (Gündoğdu) kızacak biliyorum ama bir şey söyleyeceğim. Başarabilsem bir şeyi başarırım, nedir o biliyor musunuz? Dünyanın hemen hemen hiçbir gelişmiş ülkesinde, gelişmekte olan ülkelerinde de işçi-memur ayrımı yoktur, çalışanlar vardır. Şimdi diyorsunuz ya döner sermaye, ek filan, bunların hepsi çalışanlar olayında ortadan kalkar. Hiç böyle bir sıkıntı kalmaz. Çünkü ne söyleniyor, dikkat edilirse memur için kimisi diyor ki 'Çalışırken onlar bizden fazla alıyor', bazısı da diyor ki 'Emekli olduğu zaman fazla alıyor'. İşçi diyor ki 'Ben çalışırken fazla alıyorum, emekli olduğum zaman az alıyorum'. Böyle bir karmaşa var. Dünyanın hiçbir ülkesinde, bu kadar açık söylüyorum, hiçbir ülkesinde işçi-memur ayrımı diye bir şey kalmadı. Sadece Türkiye'de var. Bizim bunu kaldırmamız lazım. Bunu kaldırdığımız anda Türkiye'de bu denge adil bir yere rahatlıkla oturacaktır. O zaman inanıyorum ki emeklilik öncesi emeklilik sonrası skalalar çok daha fizibl hale gelecektir."

Hiçbir vatandaşın hastane kapılarında farklı muamele görmesine tahammül edemediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, hastaneleri zaman zaman ziyaret ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bakıyorum benim köylü vatandaşım bize dualar ediyor, 'Siz bu hastanenin kapısını bize açmasaydınız ben gelip de burada by-pass ameliyatı nasıl olacaktım' diyor. Bunu övgüyle anlatıyor. Geçmişte böyle bir şey olabilir miydi? Doktora, ilaca ulaşamıyordu vatandaş. Artık o manzaralar çok geride kaldı. İnersin hastanenin eczanesine, SSK zamanları... Şimdi beyefendi, hani ben 'genel müdür' diye takılıyorum ya kızıyor tabii, rahatsız oluyor. Senin genel müdürlüğün zamanında ben o eczaneye iniyordum, eczaneden doktorun bana verdiği ilaçları bulamıyordum, yoktu o ilaçlar. Bunları siz değerli kardeşlerim de hep yaşadınız. Doktor bana 4-5 ilaç yazıyor ya ikisi ya üçü var diğerleri yok. Nerede diğerleri? Eczacı hanım diyor ki 'Maalesef ihale daha yapılmadı' veya 'İhale yapıldı daha ilaç gelmedi'. Ne yapacağım? 'Paranla alacaksın' diyor. Şimdi böyle bir şey var mı? Gidiyorsun istediğin eczaneden ilacını alabiliyorsun. Hamdolsun. Hep beraber. Artık boynu bükük, hastane kapılarından insanımız dönmesin istiyoruz. Eksiklerimiz yine yok mu? Var tabii. İnşallah bunlar da aşılacak."

-"Dört alandaki meselelerin üzerine kararlılıkla eğildik, çözümler ürettik"

Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet temeli üzerinde yükseltme sözü verdiklerini vurgulayan ve bu alanlarda yoğun yatırım yaptıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, son 12 yılda bu dört temel alanda çok önemli eserler kazandırdıklarını kaydetti. 

10 milyon tablet bilgisayar ihalesi ile tüm okullara etkileşimli tahta ihalesine hazırlandıklarını aktaran Başbakan Erdoğan, artık öğrencilerin tablet bilgisayarla okuluna gidip geleceğini dile getirdi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İnşallah önümüzdeki 3 yıl içerisinde bunları bitirmenin gayreti içerisinde olacağız. Bilemediniz 4 yıl. Çünkü Türkiye, modern dünyanın yakaladığı hangi imkanlar varsa hepsini yakalayacak. Şunu çok iyi biliyorum ki bu alanlarda gerçekleştirdiğimiz değişim ve dönüşüm hamleleri, yapılan reformlar, sessiz devrimler sayesinde bizler hem hükümet olarak hem de kişisel olarak halkımızın, insanımızın hayır dualarını alıyoruz. Bunların her biri son derece hayati olan, insanımızı son derece yakından ilgilendiren ve hayatını doğrudan doğruya etkileyen alanlar. Bir hükümet bu alanlarda iş üretmiyor, halkın isteklerini karşılamıyorsa, insanımızın taleplerine, ihtiyaçlarına cevap vermiyorsa inanın o hükümetin uzun yıllar görevde kalmasının imkanı yoktur, olamaz. Bizler bunu çok iyi biliyoruz. Göreve geldiğimiz andan itibaren de bu şuurla çalıştık, bu anlayışla görev yaptık, insanımız için her türlü fedakarlığı bir görev telakki ettik. Bu dört alandaki meselelerin, sorunların üzerine kararlılıkla eğildik, çözümler ürettik. 

Şunu çok iyi biliyoruz, sağlık hizmeti demek sadece hastane yapmak değildir. Bunu kabul ediyorum. Sağlık hizmeti demek sadece ambulansları, cihazları hizmete almak değildir. Sağlıkta da asıl olan doktoruyla, hemşiresiyle, eczacısıyla, teknisyeniyle insandır yani sizsiniz. Sadece yapıya, sadece araca, cihaza yatırım yapmak hizmetin kalitesini yükseltmez. İşte onun için 12 yıl boyunca altyapı kadar insan kaynağımıza da önemli yatırım yaptık."

-"Milletin evlatlarına, Anadolu'nun yavrularına kapıları kapattılar"

Başbakan Erdoğan, 2002'de göreve geldiklerinde 267 bin 706 olan sağlık alanındaki insan gücü sayısının bugün 621 bin 125'e yükseldiğini ifade ederek, "Sağlıkta insan kaynağını yüzde 232 artırdık. Yeterli değil. Şimdi biz, sağlık bilimleri üniversiteleri kuruyoruz. Niye? Sağlıkta yeni elemanlar yetiştirelim, bunun için. Buna destek veriyoruz" dedi.

2002'de 20 bin 21 olan kamudaki uzman hekim sayısının 35 bin 174'e, 24 bin 588 olan pratisyen hekim sayısının ise asistan hekimler dahil olmak üzere 38 bin 519'a yükseldiğini bildiren Başbakan Erdoğan, 2002'de kamu hastanelerinde 3 bin 211 diş hekimi olduğunu bugünse bu rakamın 7 bin 352'ye çıktığını kaydetti. 

Hükümeti devraldıklarında kamuda 86 bin 764 ebe ve hemşire olduğuna işaret eden Erdoğan, sayının bu yıl itibarıyla 140 bin 34'e yükseldiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan, "Yeterli mi? Değil. Biz göreve geldik, sağlık meslek liseleri kapatılmıştı. 'Niye kapattınız' diye sorduk. 'Meslek liselerinin geleceği yok' dediler. Ne demek yok. Ne yaptık? Görüyorsunuz, katsayıyı kaldırdık ve sağlık meslek liselerinin görev alanlarını genişlettik. Bundan böyle sağlık meslek lisesi mezunları da istediği üniversiteye gitme şansına sahip oldu mu? Oldu. Havuzumuz şimdi genişledi, rahatladı. Bunlar, bu milletin evlatlarına, o Anadolu'nun yavrularına kapıları kapattılar. İşte şimdi bunlar genişliyor, yayılıyor" değerlendirmesinde bulundu.  

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com