“Hemşirelerimi görevlerini büyük bir fedakârlıkla yerine getirmektedirler."

“Hemşirelerimi görevlerini büyük bir fedakârlıkla yerine getirmektedirler."
Sağlık-Sen Kütahya Şubesi, istihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerin, halkın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakarlıklarla görevini yerine getirdiğini bildirdi.

Sağlık-Sen Kütahya Şubesi, istihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerin, halkın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakarlıklarla görevini yerine getirdiğini bildirdi.
Şubeden, 12-18 Mayıs tarihlerini kapsayan Hemşireler Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, sağlık hizmetlerinin en önemli parçası olan hemşirelerin, mesleki konumları ile örtüşen haklar ve çalışma koşulları noktasında önemli sorunları bulunduğu savunuldu.
Sağlık Bakanlığının son yıllarda yaptığı alımlara rağmen, geçmişten gelen yanlış istihdam politikaları nedeniyle hekimlerde olduğu gibi hemşireliğin de Türkiye'de istihdam açığı en yüksek meslek grubu olarak öne çıktığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''İstihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerimiz, halkımızın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakarlıklarla görevini yerine getirmektedir. Bu fedakarca çalışmalar karşısında hemşirelerimiz, çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözümler beklemektedir. Hemşirelik mesleği hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir.
Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir. Hemşirelerle birlikte tüm hekim dışı personelin yaşadığı döner sermaye ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir. Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır. Fiili hizmet zammından hemşireler de faydalandırılmalıdır. Vekil hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmelidir. Hemşirelerimizin büyük çoğunluğu yönetim kademelerine tercihte erkeklerle eşit koşullara sahip olmadığından yakınmaktadır. Anayasal bir zemine kavuşan kadına pozitif ayrımcılık hakkını, çalıştıkları kurumlarda hemşirelerimiz de hissetmelidir. Hemşirelerin mesleğinde ilerlemesi ve uzmanlaşması noktasında gerekli eğitim imkanları sağlanmalıdır. Sağlık kurumlarında şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kesim olarak hemşireler öne çıkmaktadır. Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır. Hemşirelerimiz çalışma hayatının yoğunluğu ile aile sorumlulukları arasında sıkışmaktan kurtaracak tedbirler alınmalıdır. Bu çerçevede 24 saat kreş hizmeti imkanı sağlanmalıdır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com