Hemşirelerin kara tablosu

Hemşirelerin kara tablosu
Türk Sağlık-Sen tarafından hemşirelerin çalışma hayatlarındaki sorunları belirlemek amacıyla yapılan anket çalışması hemşirelerin yüzde 69’unun mesleklerini icra ederken şiddete maruz kaldıkları sonucunu ortaya çıkardı.

Ankete göre, hemşirelerin yüzde 10’u bir kez, yüzde 31’i birkaç defa, yüzde 11’i ise birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış.
Türk Sağlık Sen tarafından hemşirelerin mesleklerini icra ederken karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirildi. 407 hemşire ile yapılan ankette, hemşirelerin yüzde 69’u mesleğini icra ederken şiddete uğradıklarını söyledi.

HEMŞİRELERİN YÜZDE 9’U SAYISINI HATIRLAYAMAYACAĞI KADAR ŞİDDETE UĞRAMIŞ

Ankette, hemşirelerin şiddete uğrama sıklığı ile ilgili durumlara da yer verildi. Sonuçlara göre, Hemşirelerin yüzde 10’u bir kez, yüzde 31’i birkaç defa, yüzde 11’i birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9. Hemşirelerin yüzde 31’i ise şiddete maruz kalmamış.

HEMŞİRELERİN YÜZDE 33’Ü AMİRLERİ İLE SORUN YAŞAMAKTAN ENDİŞE DUYUYOR

Ankette “Mesleğinizi icra ederken duyduğunuz en büyük endişe nedir?” sorusuna hemşirelerin yüzde 33’ü “amirlerle sorun yaşamak” cevabını verdi. Hemşirelerin yüzde 23’ü baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22’si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15’i ise ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişe duyuyor. Yüzde 6’sı işini kaybetmekten yüzde 2’si ailesine vakit ayıramamaktan endişeli.

HEMŞİRELERİN YÜZDE 29’U AMİRLERİNİN AYRIM YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Türk Sağlık-Sen tarafından gerçekleştirilen ankette hemşirelere amirleri hakkındaki düşünceleri de soruldu. Sonuçlara göre, hemşirelerin yüzde 29’u amirlerinin çalışanlar arasında ayrım yaptığını düşünüyor. Amirleri adaletli bulan hemşirelerin oranı ise sadece yüzde 5. Hemşirelerin yüzde 24’ü amirlerinin psikolojik baskı uyguladığını, yüzde 19’u keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini düşünüyor. Yüzde 23’ü ise amirleri hoşgörülü olarak nitelendiriyor.

HEMŞİRELERE GÖRE ÇALIŞMA ŞARTLARI GERİLİYOR

Ankette hemşirelere son beş yıl içerisinde çalışma şartlarındaki değişimde soruldu. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 67.4’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 21.6’sı çalışma şartlarının değişmediğini yüzde 11’ise çalışma şartlarının iyileştiğini düşünüyor.

“HEMŞİRELERİMİZİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN”

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye’de yaklaşık 110 bin hemşirenin görev yaptığını ve bir hemşireye 680 kişinin düştüğüne dikkat çekti. Türkiye’de hemşire eksikliğinin daha fazla istihdamla giderilmesi gerektiğini söyleyen Kahveci, “Hükümetin istihdamdan da öncelikli işi hemşirelerimizin çalışma hayatlarındaki sorunlarının çözümünü sağlamaktır. Anket sonuçlarına göre hemşirelerimiz önemli bir oranda şiddete maruz kalmışlardır. Amirlerle ilgili düşüncelerine baktığımızda da bir şiddet türü olan mobbinge de maruz kaldıklarını görüyoruz. Çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyorlar. Artık hemşirelerimizin de sabrı taşmaktadır. Sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini, hak ettikleri mali ve sosyal hakların, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak imkânların kendilerine sunulmasını talep ediyoruz, tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutluyorum” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com