Hemşiresi olmayan apartmana 75 bin lira ceza!

Hemşiresi olmayan apartmana 75 bin lira ceza!
Yeni “İş Sağlığı ve Güvenliği” kanununa göre artık tüm işyerleri ve apartmanlar bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve hemşiresi çalıştırmak zorunda. Uymayanlara ise ceza kesilecek.

Yasaya göre, bir kişi ile 10 kişi arasında çalışanı bulunan işyerinde; doktor, hemşire ve iş güvenliği uzmanı ayda 30 ile 120 dakika mesai yapması gerekiyor.
 
Doktor ve hemşireler işyerlerinde çalışanları kontrol edecekler, iş sağlığı ve güvenliği açısından problemleri belirleyecekler.
 
CEZA 75 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR
 
Yeni uygulama 2014'de başlayacak. Düzenleme yasalaşınca apartmanında işyeri hekimi, hemşiresi ve sosyal güvenlik uzmanı bulundurmayanlar her ay 12 bin 500 TL ceza ödeyecek. Çalışan sayısı az olan işyerleri ve apartmanlar için ise bir iyi haber var. 10 kişi ve daha az işçi çalıştıran işyerlerinde bu konuda ortaya çıkacak mali yükümlülükleri SGK karşılayacak.
 
Apart­man, al­tı ay an­laş­ma yap­ma­dıy­sa, 12.500 x 6= 75.000 TL ce­za ke­si­le­cek. Bu pa­ra dai­re sa­hip­le­rin­den top­la­na­cak. Al­tı dai­re var­sa, her dai­re 12.500 TL, 10 dai­re var­sa, her dai­re 7.500 TL öde­ye­cek.
 
“YETERLİ HEMŞİRE YOK”
 
İş yeri ve apartmanlar için doktor, hemşire ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu ile ilgili olarak Anıt Hastanesi Doktoru Cemil Er, uygulamanın faydalı olacağını ancak Türkiye şartlarında pek mümkün olamadığını belirtti. Er, “Şu anda yeterli hemşire ve iş güvenliği uzmanı yok. Türkiye’de iş güvenliği şirketleri var. Bu uygulama illa yapılacaksa resmi veya özel şirketlerden hizmet alınabilir. Çalışmanın tek amacı emekli olmuş iş güvenliği uzmanlarına yüksek ücretle yeni iş imkânları bulabilmek. Zaten Sağlık Bakanlığı atama yapmak istese bile atayacağı hemşire yok” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com