Her ailenin bir ebesi olacak

Her ailenin bir ebesi olacak
Sağlık Bakanlığı 'Aile Hekimliği'nden sonra 'Aile Ebesi' uygulaması için çalışma başlattı. Bilinçsiz sezaryenin önüne geçecek uygulama anne ve bebeğin sağlığını koruyacak.

Türkiye'de sağlık alanında reform uygulamalardan biri daha hayata geçmek üzere. Sağlık hizmetlerinde devrim niteliğindeki 'Aile Hekimliği'nden sonra şimdi de anne ve bebek sağlığını koruyacak 'Aile Ebesi' uygulaması gündemde. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile Dünya Ebelik Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr Bridget Lynch ve Ebeler Derneği Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda Türkiye'deki anne ve çocuk sağlığı göstergelerinin iyileşirilmesi için ebelik eğitiminin yenilenmesi, standardize ve akredite edilmesi, ebelik ile ilgili düzenlemenin global normlara uygun olarak yapılmasının önemi üzerinde duruldu.

Bilinçli hamilelik ve doğum

Aile Ebesi sisteminde, yeni evlenen çiftleri annelik, doğum öncesi süreçler, doğum sonrası sağlığı, bebeğin gelişimi konularında bilinçlendirecek ve sürekli irtibat içinde olacaklar. Ebe aldığı bilgileri kadın doğum uzmanıyla paylaşacak. Uygulamayla sezaryenin önüne geçmeyi düşünen Bakanlık anne ve çocuğun sağlıklı gelişimine de yardımcı olmayı hedefliyor. Bakan Akdağ yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Ebelik Konfederasyonu ve Ebeler Derneği ortaklığıyla ebelik hizmetlerini güçlendirmek üzere bir çalışma başlatmak istiyoruz" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com