‘Her an vurabiliriz!’

‘Her an vurabiliriz!’
Suriye'nin en büyük müttefiki konumundaki İran, İsrail’e misilleme tehdidinde bulundu.

Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdulkerim, saldırıya tepki olarak yaptığı açıklamasında, misillemenin zamanıyla ilgili kesin bir tarih veremeyeceğini, yetkililerden haber beklediklerini belirtti.
 
İran devlet televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “İsrail’in saldırısı, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne yapılan bir saldırıdır” dedi. İsrail’in bölge halkı ve Müslüman ülkeler arasında çatışma çıkarma çabasında olduğunu belirten İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, bölge ülkelerinde bilinç ve sağduyunun korunmasının benzer saldırıları önlemek için gerekli olduğunu savundu.

İran devlet televizyonu, İsrail’in savaş uçağıyla vurduğu araştırma merkezinin daha önce Suriyeli muhalifler tarafından ele geçirilmeye çalışıldığı ve başarısız oldukları da ileri sürüldü.

SUUDİLER UYARMIŞTI

İsrail’in Suriye’de askeri bir hedefi vurduğu iddialarına, Şam’daki Esad rejimine karşıtlığıyla bilinen Suudi Arabistan’ın nasıl tepki göstereceği de merakla bekleniyor. Suudi Arabistan, “İsrail’in herhangi bir saldırısı felakete yol açar” açıklaması yapmıştı.
İsrail’in dünkü saldırısı öncesi Alman Der Spiegel dergisiyle röportaj yapan Suudi Arabistan kraliyet ailesi mensubu Prens Türki El Faysal, İsrail’i Suriye’deki çatışmaya müdahil olmaması konusunda uyarmıştı. Suudi hükümetinde şu anda resmi bir görevi olmayan ancak dış politikasının belirlenmesinde etkili olan Prens Türki El Faysal, “İsrail’in her türlü saldırısı, felakete neden olacak sonuçlar doğurur. İsrail böyle bir düşünceyi aklından bile geçirmesin” demişti. Suudi Arabistan’ın uzun yıllar Washington Büyükelçiliği görevini de yürüten Prens Türki El Faysal, 1975 yılından bu yana Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı olan Suud El Faysal’ın kardeşi.

İSRAİL’İN HİZBULLAH KORKUSU

İsrail, Suriye’de Esad rejiminin devrilmesiyle birlikte bu ülkedeki kimyasal silah ve füzelerin Lübnan’daki Hizbullah ve diğer İsrail karşıtı radikal İslamcıların eline düşmesinden çekiniyor.
 
SURİYE’Yİ VURACAĞINI ABD’YE HABER VERDİ

Amerikan New York Times gazetesi, İsrail savaş uçaklarının, Suriye’de uçaksavar silahları taşıyan bir araç konvoyunu vurmadan önce Washington’u haberdar ettiğini yazdı.

New York Times gazetesine ismi gizli kalma şartıyla konuşan ABD’li yetkili, Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail jetlerinin, Suriye’de uçaksavar silahları taşıyan bir araç konvoyunu vurduğunu söyledi. Haberde, İsrail’in “kuzeydeki en tehlikeli düşmanı” olarak gördüğü Hizbullah’ın Suriye’deki kaostan faydalanarak, kimyasal silahlar başta olmak üzere, diğer silahlara ulaşmasına izin vermeyeceğini bu saldırıyla bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı.

5 YIL SONRA İLK SALDIRI

İsrail 5 yıl sonra ilk kez Suriye’de bir hedefi vurmuş oldu. İsrail 6 Eylül 2007’de Suriye’nin kuzeyinde bir fabrikayı bombalamıştı. Ancak İsrail, Suriye’de saldırı gerçekleştirdiğini hiçbir zaman resmi olarak kabul etmedi. Dünkü saldırıların ardından da İsrail sessizliğini koruyor.

HİZBULLAH’TAN İLK TEPKİ

İsrail’in Suriye’yi vurmasıyla ilgili bir açıklama da Lübnan merkezli Hizbullah’tan geldi. Açıklamada, İsrail’in Suriye’de bir araştırma merkezini savaş uçaklarıyla vurduğu belirtildi. İsrail’in kınandığı açıklamada şöyle denildi: “Hizbullah, Suriye yönetimi, ordusu ve halkıyla büyük bir dayanışma içinde olduğunu belirtir.”

‘KONVOY DEĞİL ŞAM VURULDU’

Suriye devlet televizyonu da, İsrail savaş uçaklarının, önceki gün sabah saatlerinde, kuzeydeki Cebel Şeyh tepeleri üzerinden Şam’ın banliyösü Cemraya bölgesindeki askeri araştırma merkezine doğrudan saldırı düzenlediğini duyurmuştu. Söz konusu merkezde savunmayı güçlendirme amaçlı çalışmalar yapıldığı ve gerçekleştirilen saldırıda 2 görevlinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı belirtilmişti. Suriye devlet televizyonunun haberinde, Suriye ordusunun ”İsrail uçaklarının Lübnan’a giden askeri konvoya saldırı düzenlediğine” ilişkin iddiaları yalanladığına da yer verilmişti.

RUSYA’DAN ‘ENDİŞELİYİZ’ AÇIKLAMASI

İsrail’in Suriye’ye saldırı iddiasına bir tepki de Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Şam yakınlarındaki bazı hedefleri vurmasından endişe duyduğunu açıkladı. ”Saldırı bilgisinin doğrulanması halinde olayın bağımsız bir ülkeye saldırı anlamına geleceği” vurgulanan Rus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ne sebeple olursa olsun bu tarz saldırı ile Birleşmiş Milletler (BM) yasalarının kabaca ihlal edildiği belirtildi. Suriye’de her türlü şiddetin sonlandırılması, dış müdahalenin önlenmesi ve 2012'de imzalanan Cenevre anlaşması kapsamında tüm Suriye’de diyalog ortamının oluşturulması yönünde çağrının yapıldığı açıklamada, olayın en ince ayrıntılarına kadar aydınlatılması gerektiği de vurgulandı.

‘İSRAİL JETLERİ ŞAM’I VURDU’

İsrail’e ait savaş uçaklarının, Suriye’nin başkenti Şam’ın banliyösünde bulunan bir askeri araştırma merkezini vurduğu iddia edildi.

Suriye Devlet Televizyonu, İsrail savaş uçaklarının, sabah saatlerinde, kuzeydeki Cebel Şeyh tepeleri üzerinden Şam’ın banliyösü Cemraya bölgesindeki askeri araştırma merkezine doğrudan saldırı düzenlediğini duyurdu. Söz konusu merkezde savunmayı güçlendirme amaçlı çalışmalar yapıldığı ve gerçekleştirilen saldırıda iki görevlinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Haberde, Suriye ordusunun ”İsrail uçaklarının Lübnan’a giden askeri konvoya saldırı düzenlediğine” ilişkin iddiaları yalanladığına da yer verildi. Uluslararası haber ajansları, İsrail savaş uçaklarının, Lübnan hava sahasını geçerek, Suriye’den Lübnan’a doğru hareket eden bir araç konvoyunu vurduğuna yönelik haber geçmişti. Haberde İsrail’in son dönemde Esad rejimine ait kimyasal silahların Lübnan’daki Hizbullah’ın eline geçmesinden çekindiği ve alarmda olduğu ifadeleri yer almıştı.

BİR HAFTADA 12 İHLAL

Lübnan ordusundan bugün yapılan açıklamada ise, dün gece İsrail savaş uçaklarını hava sahalarını ihlal ettiği vurgulandı. Açıklamada, 4 İsrail hava uçağının Lübnan’ın güney kıyısındaki Nakura kasabası yakınlarında saatlerce hava sahası ihlalinde bulunduğu belirtildi. Lübnan ordusunun açıklamasında, son bir hafta içinde 12 İsrail savaş uçağının Lübnan hava sahasını ihlal ederek, Lübnan-Suriye sınırı üzerinde uçtuğu da ifade edildi. İsrail ordusu ise bu yöndeki haberlerle ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com