Her birine 3860 yıl hapis cazası verildi!

Her birine 3860 yıl hapis cazası verildi!
İspanyol adaleti terörizmle mücadelesinde jandarma binası saldırıyla dikkat çekici bir cezaya imza attı

İspanya’da terörizmle ilgili davalara bakan Ulusal Mahkeme , jandarma lojmanına bombalı saldırı düzenlemek suçundan yargılanan 3 ETA üyesinin her birine 3860 yıl hapis cezası verdi. Burgos kentinde 41′i çocuk 160 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili yaklaşık 1 ay süren davada, 3 ETA üyesinin her biri, 160 kişiyi öldürmeye teşebbüs ve terörist saldırı suçlarından, 3860 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Mahkeme ayrıca, bombalı saldırıdan tamamen harap olan jandarma binasından dolayı Jandarma Genel Müdürlüğü’ne 15 milyon euro, saldırıda yaralananlara toplamda 100 milyon euro, kışla çevresinde bulunan ve saldırıdan zarar gören iki hastaneden dolayı da Castilla y Leon özerk yönetim sağlık departmanına 39 bin 74 euro tazminat ödenmesine hükmetti.

Burgos’ta 29 Temmuz 2009′da jandarma lojmanına düzenlenen bombalı saldırıda, içinde yaklaşık 700 kiloluk patlayıcı madde bulunan araç patlatılmış ve saldırının ihbar edilmesinden dolayı lojmanın boşaltılmasıyla can kaybı önlenmişti.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde yer alan ETA, 2011 Ekim ayında silahlı eylemlerini bırakma kararı aldıktan sonra hiçbir eylem gerçekleştirmedi. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com