"Her Endonezyalı genç, yüreğinde Türkiye sevgisi taşır"

Her Endonezyalı genç, yüreğinde Türkiye sevgisi taşır
Endonezya eski Cumhurbaşkanı Habibi:

ANKARA (AA) - Endonezya eski Cumhurbaşkanı Yusuf Habibi,  kuruculuğunu üstlendiği bilim, demokrasi ve insan hakları alanında çalışmalar yürüten Habibie Center ile Erbakan Vakfı arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasıyla, yerel ve bölgesel pazarlarda istihdam oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Erbakan Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Erbakan'ı Anma ve Anlama Gecesi"ne davetli olarak Ankara’ya gelen Habibi, ALA Aile Yaşam Merkezi’nde onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, "Geçen yıl kurulan Erbakan Vakfı ile Habibie Center arasında imzalayacağımız anlaşmayla hem dinimiz hem de bilim ölçeğinde kuracağımız işbirliği sayesinde birlikte bir şeyler üreterek, yerel ve bölgesel pazarlara ulaşarak istihdam oluşturacağız" dedi.

Necmettin Erbakan'ı anma programı çerçevesinde yarın düzenlenecek etkinliğe katılacağını belirten Habibi, Erbakan’ın kendisi için bir kardeş ve arkadaş olduğunu vurguladı.

Erbakan gibi kendisinin de sanayiye önem verdiğine dikkati çeken Habibi, 1974’te 20 mühendisle kurduğu uçak fabrikasının, bugün 10 milyar dolar değerinde, 47 bin çalışanı bulunan, gemiler ve uçaklar üreten, tren yolları inşa eden bir firma haline geldiğini belirtti. 

Endonezyalı gençleri sanayi alanında ilerlemeye teşvik ettiğini de vurgulayan Habibi, Endonezya ve Türkiye arasındaki işbirliğine de değinerek, "Osmanlı döneminde de Endonezya’ya büyük yardımda bulunuldu. Endonezya’da her genç bunu öğrenir ve Türkiye sevgisini kalbinde taşır" diye konuştu.

-"Her ikisi de icatlar yapmış birer bilim adamı"

Erbakan Vakfı Başkanı Fatih Erbakan da yemekte yaptığı konuşmada, Yusuf Habibi’yi davet etme sebeplerinin çok önemli olduğunu dile getirerek, "Her şeyden önce kendisi rahmetli Erbakan hocamızla yakın dost ve arkadaş ilişkisine sahip" ifadesini kullandı.

"Her ikisi de icatlar yapmış birer bilim adamı" diyen Erbakan, iki ismin de devlet adamı kişilikleriyle ülkelerinin kalkınmalarına destek olduğunu ve D-8 projesine büyük katkılarda bulunduğunu hatırlattı. 

Fatih Erbakan, "Biz de inşallah Erbakan Vakfı olarak onların açtığı bu çığırdan ilerleyip hem Türkiye'nin hem de tüm İslam ülkelerinin sanayileşmesi ve ekonomik olarak kalkınması için yürüyeceğiz" dedi.

Habibi onuruna verilen yemeğe, Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com