Her ihalenin altından yolsuzluk çıkıyor!

Her ihalenin altından yolsuzluk çıkıyor!
Bütün büyük ihaleler Başbakan'a yakın işadamlarına veriliyor.

'İkinci dalga rüşvet ve yolsuzluk operasyonu'nda adından sıklıkla söz edilen Kalyon İnşaat, Çanakkale-Ayvacık yol yapım ihalesini ortaklarıyla birlikte 113 milyon dolara aldı. Kalyon İnşaat ve ortaklarının söz konusu ihaleye şaibe karıştırdığı iddia edilmişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 25 Kasım 2013 tarihinde ihale ettiği 'Çanakale-Ezine-Ayvacık Yolu' yapım ihalesi sonuçlandı. 'Belli İstekliler Arasında' yöntemiyle yapılan ihaleye 15 teklif verildi. Bu tekliflerden 14’ü geçerli sayıldı. İhalede, yerli firmalar lehine yüzde 15 fiyat avantajı uygulandı. 14 Ocak 2014 tarihinde yayımlanan ihale sonucuna göre, yol yapımı işini 247.990.900 TL’ye (113 milyon dolar) Kalyon İnşaat+Kolin İnşaat+Özka İnşaat ortak girişimi aldı. 

 ‘FİRMALARLA ANLAŞMA YAPTILAR’
 

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan 'İkinci dalga rüşvet ve yolsuzluk operasyonu' kapsamındaki iddialar arasında, söz konusu ihale de yer almıştı. Gazetelere yansıyan iddialara göre, Kalyon-Kolin-Özka ortak girişiminin ihaleyi kazanmak için ihaleye katılan diğer firmalarla anlaşma yaptığı, bazı firmalara 'çıkma bedeli' adı altında para verdiği öne sürülmüştü. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, söz konusu iddiaların basına yansımasından yaklaşık 15 gün sonra, Kalyon ve ortaklarıyla sözleşme imzalaması dikkat çekiyor.

 BİRÇOK BÜYÜK İHALE ALDI
 
İstanbul’un 3. Havalimanı ihalesi, Sabah-ATV’nin satın alınması, Türkiye’den KKTC’ye su iletilmesi işi, metrobüs hattı yapımı ihalesi, Taksim yayalaştırma ihalesi, Ataköy atık su arıtma tesisi ihalesi gibi son zamanların büyük ihaleleriyle kamuoyu gündemine gelen Kalyon İnşaat son 20 yılda dev bir firma oldu. Sahipleri Karadenizli olmasına karşın, Gaziantep’te kurulan Kalyon İnşaat, 1994'teki belediye seçimlerinden sonra İstanbul’a taşındı. Kalyon İnşaat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra İSKİ’den aldığı büyük ihalelerle ilk kez kamuoyu gündemine gelmişti.

Başbakan Erdoğan’la yakın arkadaş

KALYON Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kalyoncu, 2008 yılında vefat etti. Kalyoncu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçmişe dayanan yakın dostluğu bulunuyor. Hasan Kalyoncu’nun AKP yönetimiyle yakınlığı, oğlu Ömer Faruk Kalyoncu’nun 2004 yalında İstanbul’daki nikah törenine de yansımıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç ile birlikte nikah şahitliği yaptığı Grand Cevahir Oteli’ndeki bu nikah töreninde, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve 11 bakan hazır bulunmuştu. Grubun şu anki yönetim kurulu başkanlığını Orhan Cemal Kalyoncu yürütüyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com