“Her koşulda rekabet edebilir hale gelmemiz gerekiyor“

“Her koşulda rekabet edebilir hale gelmemiz gerekiyor“
Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) 9. olağan genel kurul toplantısında Ali Yıldırım başkanlığa seçildi.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) 9. olağan genel kurul toplantısında Ali Yıldırım başkanlığa seçildi.
UOSB toplantı salonunda gerçekleştirilen genel kurula Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu,” ile Osman Coşkunoğlu, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, SGK İl Müdürü Fevzi Gökçe ve işadamları katıldı. Genel kurul toplantısı Cemal Doğan başkanlığındaki divanın teşekkül etmesi ile başladı ve yönetim kurulu faaliyet raporları okunarak oy birliği ile kabul edildi. Genel kurulda UOSB Başkanı Hazim Sesli'ye teşekkür plaketini Uşak Valisi Özdemir Çakacak ile milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu ve Osman Coşkunoğlu birlikte verdi.
UOSB Başkanı Hazim Sesli kongrede 5 yılda gerçekleştirdikleri projeleri değerlendirdi. Butik organize sanayi bölgesi olma yolunda önemli mesafeler kaydettiklerini iddia eden Sesli, yeni seçilen yönetim kurulunun yapılan çalışmaları daha ileriye götüreceğini inandıklarını ifade etti. UOSB'nin 6 milyon 400 bin dolar borcu bulunduğunu borçların 2013 yılına kadar ödeneceğini de ifade eden Sesli, “5 yıllık içerisinde toplam 21 milyon dolarlık yatırım yaptık. . Bugün itibariyle 6 milyon 400 bin dolar borcumuz var. Yaklaşık 6 milyon dolar civarında da kredibilitemiz var. Küresel ekonomik krizi yönetim olarak çok iyi yönettik. Risk aldık ve bu riski iyi yönettik. 2009 yılında para batırmadık. Bunları yaparken işadamlarımızı düşündük. Bir çok sanayi bölgesinde firmalar kapandı, işsizlik rakamları arttı ancak Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde 2009 yılında hiçbir firmamız kepenk kapatmadı. Bununla da kalmayıp işletmelerimize destek olduk. Doğalgazdaki iskontoları taahhüt ve teminata bağladık. 2004 yılında 3 milyon TL bütçe ve 43 çalışan vardı şuanda ise 86 milyon TL bütçemiz var ve 63 kişi çalışıyor. UOSB birçok sanayi bölgesinden iyi durumda, elektrik, su ve doğalgaz tüketimi kriz öncesi rakamlara ulaştı.Elektriği TEDAŞ yerine özel bir şirketten alıyoruz ve sanayicimiz ucuz elektirik kullanıyor. Bizden sonra göreve gelecek yönetimin yapılan çalışmaları devam ettireceğine inanıyoruz ve kendilerine destek olacağımız sözünü veriyoruz. Ben TÜGİK'teki başkanlığımdan da ayrılmıştım daha önce şimdi de bu görevimden ayrılıyorum Bundan sonraki süreçte Uşak'a daha fazla yatırım gelmesi için çalışacağım”dedi.

“EN BÜYÜK SERMAYEMİZ GİRİŞİMCİ RUHUMUZ”
Vali Özdemir Çakacak, 1926 yılında ilk şeker fabrikasının Uşak'ta kurulduğunu ve sanayi hamlesinin bu şekilde başladığını ifade ederek şunları söyledi; “Bugün 3 organize sanayimiz var. Konusunda o zaman işletmeler faaliyetlerini sürdürüyor. UOSB alt yapısını tamamlayan, sosyal tesisleri ve 7 bin 400 işçisiyle ülkemizin önemli üretim merkezlerinden biridir. Hızla da büyümeye devam ediyor. Değerli sanayiciler.;Uşak'ın en önemli sermayesi girişimci ruha sahip olmasıdır. Zaman zaman her iki sanayi bölgesindeki işletmeleri ziyaret ediyorum. Onlara kriz ortamında moral vermenin bir görev olduğunu düşünüyorum. Ziyaretlerde girişimci ruhun ilimizi Kanada'dan Avustralya'ya kadar ürünlerini pazarlayan bir yapıya getirdiği görüyorum. Sanayicilerimiz bu noktaya kolay gelmediler zorlu rekabet şartları ile mücadele ederek buralara geldiler. Ekonomik kriz tüm ülkeleri etkiledi ve ülkemizi de etkiledi. İlimizde bu krizden etkilendi. Ancak ekonomik göstergelere baktığımızda dünyanın yaşadığı bu krizden en az etkilenen ülkelerden biriyiz. Bir çok ülkenin kredi notu düşerken Türkiye'nin kredi notu iki kademe arttırıldı. 2009 yılı göstergelerine baktığımızda son çeyrekten itibaren ekonomide bir iyileşme gözleniyor. Özellikle daralan dış talebin Aralık ayından itibaren artış eğilimine girdiğini görüyoruz. Bu ilimizi olumlu etkileyecektir. UOSB'deki doğalgaz, elektrik ve su tüketimindeki rakamların da kriz öncesine ulaştığını biliyoruz. Dünya bir Pazar haline geldi. Üretip mal satmak o kadar kolay değil. Her koşulda rekabet edip mal satabilir hale gelmemiz lazım. İlimizin bugünkü durumdan daha iyi bir duruma gelmesi ve potansiyelin daha iyi kullanılarak açığa çıkarılabilmesi sadece sanayicilerin değil herkesin ortak görevidir. Bu konuyu zaman zaman görüşüyoruz Önümüzdeki aylarda yapacağımız bir çalışmayla da bunu ortaya koymayı düşünüyoruz. Yatırımcıları Uşak'a getirip imkanlar sunarak ilimizde yatırım yapmalarını sağlarsak olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır”
Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucu Ali Yıldırım, UOSB yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ali Yıldırım başkanlığındaki yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Mehmet Kavak, Fahri Polat, Süha Uçar ve İlyas Altınordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com