“Her kurum alternatif projeler üretmeli”

“Her kurum alternatif projeler üretmeli”
''DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SİMAV TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ VE SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNİN BASINA YANSIYAN SORUNLARININ GİDERİLMESİ İÇİN GEREKEN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK''

''DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SİMAV TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ VE SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNİN BASINA YANSIYAN SORUNLARININ GİDERİLMESİ İÇİN GEREKEN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK''
KÜTAHYA - Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, yaşanan depremin ardından açık havada final sınavlarına devam edilen Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknoloji Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin basına yansıyan sorunlarının giderilmesi için gereken çalışmanın başlatılacağını bildirdi.
Çiftçi, Simav, Şaphane, Pazarlar, Hisarcık ilçelerinin kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, ilçelerin daire amirleriyle Simav'daki çadır kentte düzenlediği toplantıda, 19 Mayıs'ta yaşanan deprem sonrası yapılan çalışmaları değerlendirdi.
Bölgede depremin izlerini silmek için her kurumun alternatif projeler üretmesi gerektiğine dikkati çeken Çiftçi, ''Belde ve köylerde konutları yıkılmış gerçek hak sahipleri için nasıl konutlar sunabileceğimiz en kısa sürede belirlenmelidir. Konutların yapılacağı yerlerde Hazine arazisi yoksa meraların durumu gözden geçirilmelidir. Çadır kentte yaşayan yaklaşık 3 bin kişinin isteği olan aydınlatma konusunda da sonuca kısa sürede varılmalıdır'' dedi.
Simav'da, ağır hasarlı Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Beyce İlköğretim Okulu binalarının yıkımına başlandığını anlatan Çiftçi, bu ilçede Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 32'şer derslikli üç okul inşa edileceğini söyledi.

-ÇİFTÇİLERE 1 MİLYON 606 BİN LİRALIK DESTEK-

Çiftçi, Diyanet İşleri Başkanlığınca kararlaştırılan çadır camilerin 24 Haziran'a kadar hizmete gireceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Deprem bölgesindeki çiftçilere destek olmak için 1 milyon 606 bin lira tutarında tarım alet ve makineleri desteği sağlanacak. İlçe ve belde belediyelerinin, Maliye Bakanlığından talep ettiği mali destek için gereken miktarlar onaylandı. İş-Kur tarafından belediyelerde istihdam edilen geçici işçiler, daha sonra belirlenecek tarihe kadar çalışmaya devam edecek. Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin basına yansıyan sorunlarının giderilmesi için gereken çalışma başlatılacak. Psikolojik destek verilmesi sağlanarak, çadırlar ve yaz okuluyla ilgili sıkıntıları giderilecek. Özellikle Simav şehir merkezinde başlayan kiralık ev sorunu ve kira ücretlerinin yüksek olması beni de üzüyor. Yaşanan zor günlerde bina sahiplerinden anlayışlı olmalarını bekliyorum. Kiracılara yasa gereği TOKİ'den konut sunma durumunda değiliz. Onlar Simav Belediyesinin öncülüğünde TOKİ'ye taleplerini bildirecek.''
19 Mayıs gecesi başlayan çabaların, depremin yaraları tamamen sarılıncaya kadar devam edeceğini dile getiren Çiftçi, ''Hizmet vermekle görevli olduğumuz halkımız rahat edene kadar durmak yok'' diye konuştu.
Çiftçi, daha sonra İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Muradınlar Mahallesi'nde yapımına devam edilen 200 prefabrike Yunus Emre konutu ile TOKİ tarafından inşasına başlanan konutların sahalarında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.
Simav Teknoloji Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu öğrencileri, finaller için döndükleri ilçede çadırlarda zor koşullarda barındıklarını ifade ederek, deprem riski bulunmayan başka bir ilde yapılmasını istemişlerdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com