Her Kütahyalı 1500 TL Borçlu

Her Kütahyalı 1500 TL Borçlu
BDDK verilerine göre kişibaşına borçta 3 bin 690 TL ile İstanbul ilk sırada yer alıyor. Onu 3 bin 363 TL ile Ankara, 2 bin 721 TL ile Muğla izliyor. İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Kocaeli kişibaşına borç yükünde 2 bin TL'yi aşan iller. Son sırada 251 TL ile

BDDK verilerine göre kişibaşına borçta 3 bin 690 TL ile İstanbul ilk sırada yer alıyor. Onu 3 bin 363 TL ile Ankara, 2 bin 721 TL ile Muğla izliyor. İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Kocaeli kişibaşına borç yükünde 2 bin TL'yi aşan iller. Son sırada 251 TL ile Muş var. Bazı illerde tüketicilerin borcu, tasarruf mevduatından fazla olduğu açıklanırken, Kütahya'nın ise kişi başına bin-bin 500 TL arasında borçlu olduğu ortaya çıktı.
İLLER BORÇ ŞAMPİYONU
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Borç Ligi'nin ilk sırasında kişi başına 3 bin 690 TL borç ile İstanbul bulunduğunu, İstanbul'u 3 bin 363 TL ile Ankara, 2 bin 721 TL ile Muğla'nın izlediğine dikkat çekerek, İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Kocaeli'nin kişi başına borç yükünde 2 bin TL'yi aşan iller olarak zirveyi zorladığını kaydetti. Ligin son sırasında 251 TL ile Muş'un bulunduğunu belirten Aygün, bazı illerde tüketicilerin bankalardan aldığı borcun, bu illerin sahip olduğu tasarruf mevduatını aştığını vurguladı.
ATO'nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerinden yaptığı değerlendirmeye göre, Mart sonu itibariyle tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 139.2 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu tutarın 99.4 milyar TL'lik kısmı tüketici kredileri, 2.7 milyar TL'lik kısmı kredili mevduat hesabı borcu, 37 milyar TL'lik kısmı ise kredi kartı borçlarından oluştu.
Türkiye'deki kişi başına düşen tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcu bin 947 TL'yi buldu. Birçok ailenin TOKİ'ye olan taksitli konut borçları da dahil edildiğinde kişi başına ortalama borç 2 bin TL'yi aştığı görüldü. Kişi başına borç miktarında son altı yılda 10 kattan fazla artış yaşandığı ise dikkat çekti. 2003 yılı sonunda kişi başına düşen tüketici kredisi ve kredi kartı borcu 190 TL civarında kalıyordu.
ATO İLLERİN BORÇ
SIRALAMASINI TESBİT ETTİ
ATO'nun hazırladığı 'Tüketicinin Borç Ligi' klasmanına göre iller itibariyle bakıldığında hem miktar olarak hem de kişi başına düşen borç miktarı açısından ilk sırayı İstanbul aldı. Bankalara toplam 46.9 milyar TL'lik tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat borcu bulunan İstanbul'da kişi başına borç miktarı 3 bin 690 TL'yi buldu. Borç Ligi'nde 15.3 milyar TL ile ikinci sırada yer alan Ankara, kişi başına ortalama borç tutarında da 3 bin 363 TL ile İstanbul'u izledi. Üçüncü sırada 2 bin 721 TL ile Muğla yer aldı.
Muğla'daki ailelerin bankalara toplam 2.2 milyar TL'lik kredi kartı, tüketici kredisi ve kredili mevduat borcu bulunduğu belirlendi. İzmir, 9.9 milyar TL'lik toplam tüketici borcuyla, borç büyüklüğü açısından üçüncü sırada yer alırken, kişi başına borç tutarında ise 2 bin 602 TL ile dördüncü sırada geldi. Kişi başına tüketici borcu tutarında İzmir'i 2 bin 545 TL ile Antalya, 2 bin 111 TL ile Tekirdağ, 2 bin 27 TL ile Kocaeli ve bin 960 TL ile Eskişehir izledi. İstanbul, Ankara, Muğla, İzmir, Antalya, Tekirdağ, Kocaeli ve Eskişehir'deki kişi başına tüketici kredisi ve kredi kartı borcu Türkiye ortalamasının üzerine çıkarken geri kalan 73 ildeki kişi başına borç miktarı ise ortalamanın altında kaldı.
KÜTAHYA 1500 TL BORÇLU
Kişi başına en düşük kredi kartı ve tüketici kredisi borçlusu iller ise 242 TL ile Muş, 289 TL ile Bingöl, 294 TL ile Şırnak, 303 TL ile Ağrı, 317 TL ile Hakkari olarak sıralandı. Buna göre en az borçlu il olan Muş, 'Gönüllerin Şampiyonu' olmaya da hak kazandı. Aydın, Yalova, Çanakkale, Bursa, Kırklareli, Adana, Zonguldak, Edirne, Bilecik, Bolu, Mersin, Artvin, Balıkesir, Karabük, Burdur, Trabzon, Bartın, Kastamonu, Sakarya, Amasya, Denizli, Kırıkkale, kişi başına düşen borç bin 500- bin 900 TL arasında değişirken, Isparta, Rize, Manisa, Samsun, Sinop, Kayseri, Çankırı, Nevşehir, Çorum, Giresun, Düzce, Uşak, Kütahya, Konya, Tokat, Kırşehir, Ordu, Hatay, Afyon, Sivas, Erzincan, Gaziantep, Malatya, Niğde, Elazığ ve Karaman kişi başına bin-bin 500 TL arasında borçlu olduğu ortaya çıktı.
HALK BORCUNU YİNE BORÇLA ÖDÜYOR
ATO Başkanı Sinan Aygün, tüketim harcamaları ve harcanabilir gelir reel olarak azaldığı halde 2009 yılında Türkiye'deki ailelerin borçlarının artmaya devam ettiğini belirterek, işsizliğin de etkisiyle birçok ailenin borçla geçineye başladığını bildirdi.
Tüketim harcamaları azalırken tüketici borçlarının artmasının 'borcun yeni borçlanmalarla kapatıldığına' işaret olduğunu belirten Aygün, şöyle dedi:
“Kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaş tüketici kredisine, tüketici kredisini ödeyemeyen vatandaş kredi kartına başvuruyor. Birçok vatandaş, son zamanlarda iyice yaygınlaşan kredili mevduat hesabı yüzünden maaşının yüzünü göremiyor. Çünkü ay sonuna kadar kredili mevduat hesabından maaşı kadar parayı borç olarak çekip harcamış oluyor. Merkez Bankası da son raporunda kredili mevduat hesapları konusunda vatandaşları uyardı. Bankalar kredi kartlarının yanı sıra kredili mevduat hesaplarından borç çeken vatandaşlara da çok yüksek faizler uyguluyorlar. Örneğin bir banka 'avans hesabınızdan bin TL kullanmanız durumunda günlük 1.91 TL faiz işlemektedir' diye reklam yapıyor.
Bu günlük faizin aylık tutarı yüzde 5.7, yıllık basiti ise yüzde 68.8'e geliyor. Bu yüksek faizler yüzünden tüketicilerin bankalara olan borçluluğu durduk yerde her geçen gün biraz daha artırıyor. Kısaca bağrımıza borç bastık.” şeklinde açıklamlarda bulunudu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com