Her şey Türkiye'nin elinde!

Her şey Türkiye'nin elinde!
Neden Türkiye Suriye'deki bölgesel güç oyunun anahtarını elinde tutuyor?

Türkiye İran'a aldırmaksızın önümüzdeki günlerde ve haftalarda Suriye'ye yönelik baskılarını arttırabilir. İran ise Türkiye'ye Suriye'den daha fazla ihtiyaç duyuyor. İran için Türkiye Suriye'den daha vazgeçilmez bir bölgesel güç. Bu yüzden bölgede çözümün anahtarını elinde tutan Türkiye.

Tony Karon "Neden Türkiye Suriye'deki bölgesel güç oyununu elinde tutuyor?" adlı Time blog'da yer alan makalesinde bu görüşleri dillendiriyor.

Makaleden;

ZAYIF ÖNGÖRÜ: ABD VE SUUDİLER TÜRKİYE'Yİ ÖNE SÜRMEK İÇİN GİZLİ BİR ANLAŞMA YAPTI
"Bazı analistler ABD ve Suudiler'in, Suriye krizine yönelik olarak şekillenecek uluslararası yanıtta, Turkiye'nin öncülük üsteleneceğine dair halihazırda bir örtük anlaşma yaptıklarını söylüyor. İsrail medyası, Washington'daki bazı kişilerin Türkiye ve İran'ın arasının Suriye'den dolayı bozulmasının Ankara'yı İran ile nasıl baş edileceğine dair ABD-İsrail kampına çekmek için bir fırsat olarak gördüğünü söylüyorlar. Fakat bu zayıf bir öngörü.

İRAN İÇİN ESAD REJİMİ VAZGEÇİLMEZ DEĞİL

Birincisi, İran'ın Esad rejimine yönelik stratejisi mutlak vazgeçilmez değil. İsrail mekezli analist Meir Javedanfar Esad rejiminin çürük olduğu netleşirse, Tahran bu rejime sırt çevirebilir ve Suriye'de yeni bir rejim ile bir tür ilişkiyi güvence altına almayı umabilir diyor.

TAHRAN TÜRKİYE'NİN DOSTLUĞUNA DAHA FAZLA MUHTAÇ
Suriye İran'a Arap dünyasında sağlam bir tutunma noktası sunarken, Tahran Türkiye'nin dostluğuna daha fazla ihtiyaç duyuyor- çok daha fazla olmasa da. Çünkü Türkiye'nin Washington'un nükleer konusunu(İran'ın nükleer silah yapma girişimi) ele alış yaklaşımına karşı kuvvetli bir mukavemeti var. Aslında, ABD önderliğinde İran ekonomisini izole etme çabalarına karşın, İran 2011'in ilk yarısında, geçen yıl aynı zaman dilimi ile kıyaslandığında, Türkiye ile ihracatının yüzde 80 arttığını bildiriyor.

TÜRKİYE ABD STRATEJİSİNİN BAŞARISIZ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR
Suriye krizi Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri gerse dahi, Türkiye'nin ABD ile İran nükleer sorunu ile nasıl baş edileceğine dair ayrılığı Tahran ile bir çeşit ideolojik yakınlığa ya da İran'ın nükleer silah sahibi olmasını kabul etmeye hazır olmasına dayanmıyor. Tam tersi, Ankara ABD stratejisinin başarısız olacağını düşündüğü için ABD'den ayrışıyor. Bunun bölgede istikrarı teşvik etmekten ziyade bölgeyi felakete yol açacak bir çatışma batağına sürüklemesinin daha olası olduğunu düşünüyor.

TÜRKİYE'NİN KENDİ KAYGISI ŞAM'A YÖNELİK BASKILARI ARTTIRABİLİR
Bunun değişmesi, Esad'a ne olacağından bağımsız olarak, pek mümkün değil. Fakat bölgede felakete yol açacak bir çatışmayı önlemeye dair kaygının Türkiye'yi önümüzdeki günlerde ve haftalarda İran'ın tercihlerini dikkate almaksızın Şam'a yönelik baskılarını arttırmaya yöneltmesi mümkün."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com