"Her şeyi satın alırsınız ama sevgiyi alamazsınız"

"Her şeyi satın alırsınız ama sevgiyi alamazsınız"
Eğitimci-yazar Halit Ertuğrul, ailede huzur yoksa zenginliğin kıymetinin olmadığını belirterek, "Her şeyi satın alabilirsiniz ama sevgiyi alamazsınız" dedi.

Bursa’da Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) tarafından Sani Konukoğlu Konferans Salonu’nda eğitimci-yazar Doç. Dr. Halil Ertuğrul'un konuşmacı olarak katıldığı 'Gençliğin Eğitimi' konulu bir konferans düzenlendi. Programa İnegöl halkı yoğun ilgi gösterdi. Sani Konukoğlu Camii İmamı Adem Özdemir'in Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından programın açış konuşmasını yapan AHİD Başkanı Naci Köseoğlu, "Allah’ın kainatı yüzü suyu hürmetine yarattığı sevgilisinin, fezayı bütün yıldızlarıyla manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak ve ondan başka hiçbir tutanak, dayanak, sığınak tanımayacak, onun düşmanlarını ancak kubur farelerine layık bir muameleye tabi tutacak bir gençlik. Özlediğimiz böyle bir gençlik. Rabbim böyle bir gençliğin oluşumunu nasip eylesin" dedi.

Dünyanın en büyük zenginliğinin aile huzuru olduğunu belirten eğitimci-yazar Halit Ertuğrul, "Ailede huzuru olmayanın zenginliğinin de kıymeti yoktur. Dünyaya model olan Osmanlı aile yapısı ne yazık ki bozuluyor, boşanmalar artıyor. Bir yerde aile hayatı yoksa o toplum çöker. 50 yıldan beri bilim adamları huzur ve mutluluk nasıl elde edilir, bunu araştırıyor. İnsan, insan olmanın değerini ve kıymetini ne kadar biliyorsa, taşıdığı nimetleri biliyorsa o derece yükselir, huzuru ve mutluluğu bulur. İnsan sahip olduklarının kıymetini kaybederse anlar. Mutlu insan, sahip olduklarının değerini bilen insandır" dedi.

"İLK ÇOCUK DENEME TAHTASI"

Aile danışmanlığını 15 yıldır yaptığını ifade eden Ertuğrul, "Aileler hayatta üç yanlış yapıyor. İlk yanlışımız ne isterse çocuğumuza veriyoruz. Böylece iyi bir insan yetiştiriyoruz sanıyoruz. Özellikle ilk çocuklarda çok hatalar yapıyoruz. İlk çocuklar deneme tahtası. Bütün yanlışları onda yapıyoruz. Her dilediğine sahip olan çocuk sorumsuz olur, çalışmaz, mücadele etmez. İkinci yanlışımız aşırı kuralcı hareketlerimiz. Her gece evde mahkemeler kuruyoruz. Çocukların depresyon yaşları 6’ya düştü. Hiçbir bilim, din, ahlak korkutularak öğretilemez. Sevdirilerek öğretilir. Üçüncü temel yanlışımız aşırı koruma ve kollama. Çocuk anne ve babası olmadan hiçbir iş yapmıyor. Hayattaki en başarılı insan hayatın çilesini çekmiş insandır" diye konuştu.

Çocuklardan nasıl davranış bekleniyorsa anne baba olarak örnek olunması ve öyle davranılması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, "Çocuklar anneden çok babayı model alıyorlar. Baba yalan söylüyorsa babayı örnek alan çocuk da yalan söylüyor. Nasıl anne babaysanız öyle çocuklarınız olur. Eğer çocuklarınızda problem varsa önce kendinizde arayın. Anne babalar kendilerini görmek için aynalara bakmazlar, çocuklarına bakarlar. Kötü çocuk yoktur, kötü anne baba vardır. Asi ruhlu, laf dinlemeyen çocuklarda anne babaların hatası çoktur. Çocuklarınızın önünde problemlerinizi kavgayla, tartışmayla çözmeye kalkışmayın. Çocuklarınızın yanında birbirinizi övün, yüceltin. Eğer birbirinizi yererseniz çocuğunuza sözünüz geçmez" şeklinde konuştu.

"ARKADAŞ ÇOCUĞUN GELECEĞİDİR"

Başarılı arkadaş grubunun çocuktaki başarıda yüzde 70 etkili olduğunu söyleyen Ertuğrul, "200 veliye danışmanlık yapıyorum. Arkadaş grubu değiştirtmek için evini, şehrini, işini değiştirenler var. Siz hangi arkadaş grubu ile beraberseniz çocuğunuz da o arkadaş grubunuzun çocukları ile beraber olur. Arkadaş çocuğun geleceğidir. Çocuklarınızı hayır işlerine götürün. Çocuklarınız yardım etmeyi öğrensin. Babayla iletişim çok önemli. Babasıyla iletişim kuramayan çocuklar asi oluyorlar. Baba kucağını çocuklarına açacak. Şunu unutmayın, her şeyi satın alırsınız ama sevgiyi alamazsınız" şeklinde konuştu.

Programın sonunda eğitimci-yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul, okurları için kitaplarını imzaladı. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com