Her Taraftan Para Çıktı, Ak Dediler Kara Çıktı...

Her Taraftan Para Çıktı, Ak Dediler Kara Çıktı...
Büyük Yolsuzluğu 6 Yıl Önce Bilmiş...

ÖZEL | SANSURSUZ HABER

Meclis bugün adı yolsuzluğa karışan 4 eski bakan hakkındaki fezlekeleri ele alacak. İktidar iddiaları mesnetsiz  buluyor, savcıların ideolojik davrandığını öne sürüyor. Muhalefet ise yolsuzluk iddialarında ısrarcı. Hatta yolsuzluğun sadece  bir bölümünün ortaya çıktığını  ve yıllar önce başladığını savunuyor. 

YOLSULUK İDDİALARI YILLAR ÖNCESİNE DAYANIYOR

CHP'nin geçen genel seçimlerde kullanmaya başladığı seçim şarkılarından biri de günlerdir yolsuzluk ve rüşveti konuşan kamuoyu arasında  hala popüler... Sözlerine dikkat edince, popülerliğini kaybetmemesinin nedeni de ortaya çıkıyor. 

"AK DEDİLER KARA ÇIKTI, HER YERİNDEN PARA ÇIKTI!"

Türkiye'nin 17 Aralık'ta öğrendiği yolsuzluk ve rüşvetin boyutunu, yıllar öncesinden tahmin eden taşlama şairi Ali Dilki ile ilk kez SANSÜRSÜZ HABER konuştu. 

"GÖTÜRDÜLER KASA KASA, DEDİM Kİ BU NASIL YASA?"
 

Ali Dilki, şu anda hala seçim şarkısı olarak kullanılan ve bugün yaşananları çok iyi anlatan şarkıyı, 2008 yılında yazmış. Aslında bir şarkı değil, taşlama şiiri yazarı Dilki... Bu sözler de şiirlerinden birine aitmiş, ta ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu o şiirin yer aldığı kitabı bir gün okuyup, Dilki'yi arayana kadar. 

Hikayenin kalanını Dilki kendi sözleriyle anlatsın...

"Bu şarkı CHP seçim şarkısı olalı üç yıl oldu. Bugüne kadar hiçbir basın mensubu merak edip de acaba bu şarkıyı kim yazmış deyip, kapımızı bile çalmadı. Tanınmış kişi olduğu  için hep sözleri besteleyen Onur Akın’dan bahsedildi. Hatta çok vatandaşımız bu eserin sözünün de Onur Akın’a ait olduğunu sanıyorlar. Aslında bu şiiri CHP seçim şarkısı olsun diye yazmadım. Taşlama şairi olduğum için AKP’i yeren bir şiir yazdım Ocak 2010’da 'Bir Avuç Kaldık' isimli kitabımda yayımlandı. O zamanlar CHP Grup Başkanvekili olan şimdiki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu kitabımı okumuş telefonla beni arayarak tebrik etti. Aradan sanırım altı ay gibi bir zaman geçti, sanatçı Onur Akın aradı 'Üstat sizin Ak Dediler Kara Çıktı isimli bir şiirinizi besteledim, CHP seçim şarkısı olacak' dedi ve 10 Mart 2011’de CHP Genel Merkezi'ne giderek seçim şarkımızı yurdumuza duyurduk."

 "ESKİDEN ELEŞTİRENLER ŞİMDİ TEBRİK EDİYOR"

SANSÜRSÜZ HABER: "Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun boyutunu gördükten sonra "az bile yazmışım" diyerek, sözlerin yetersiz kaldığını düşündünüz mü?"

ALİ DİLKİ: "Zaman zaman düşünmedim dersem yalan olur. Ancak bu bir şiirdir roman değil şiir tekniklerini iyi kullandığımı düşünüyorum. Şair halkın gözü kulağıdır. Sözleri ilk yazdığımda 'sen hayal kuruyorsun çamur atıyorsun' diyenler şimdi 'helâl olsun sana bunu yıllar önce düşünmüşsün' diyor. Tebrik edenler bile oluyor."

"KÖYLÜM BENDEN UTANDI!"

SANSÜRSÜZ HABER: "Şarkının sözlerini yazdığınızı bilenlerden ne tür yorumlar eleştiriler aldınız? Özellikle yolsuzluk operasyonu sonrasında..."

ALİ DİLKİ: "İlk yayımlandığında hiç unutmam kendi doğup büyüdüğüm köyümün sitesinde şöyle bir başlık attılar 'BİR SİYASİ PARTİNİN SEÇİM ŞARKISI KÖYÜMÜZ ŞAİRİNDEN'. Bu beni çok üzmüştü. Atatürk’ün kurduğu ve yıllarca Genel Başkanlığını yaptığı ülkemizin ilk ve tek köklü partisinin adını söyleyemiyorlar. Bu başlığa çok kızmıştım ve hemen şu dizeler döküldü dudaklarımdan ve yeni çıkan Kumpasa Geldik isimli kitabımda yayınladım.

KÖYLÜM BENDEN UTANIYOR

 Ne yaptım ki utanacak 

Köylüm benden utanıyor

Saklanıyor köşe bucak

Köylüm benden utanıyor

 
Trilyonlar mı kaçırdım?

Yurtdışına mı uçurdum?

Zimmetime mi geçirdim?

Köylüm benden utanıyor

 
Küpü bitirmişler gibi

Görünüyor artık dibi

Sanki katilmişim gibi

Köylüm benden utanıyor

 
Bu düzene kızdım diye

Oyununu bozdum diye

Gerçekleri yazdım diye

Köylüm benden utanıyor

 
Ali der ki, dinle beyim

Söyle sana ben ne deyim

Doğup büyüdüğüm köyüm

Köylüm benden utanıyor.

Şimdi ise “ya üstat siz gerçekten büyük şairsiniz bu yolsuzlukları altı yıl önceden keşfedip görmüşsünüz ve yazmışsınız, demek ki biz sizden altı yıl sonra geliyoruz” diyenler bile oluyor."

*Kitap çalışmaları da olan Ali Dilki'nin, 5 kitabı basılmış. Yeni çıkan son kitabı ise" Kumpasa Geldik" adını taşıyor.  75 şii­rin­den olu­şan taş­la­ma ki­ta­bı TUNÇ Ya­yın­cı­lık'tan çıkmış. 

Burcu ORAL EVREN | SANSURSUZHABER.COM
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com