Her yıl ortalama 250 bin ton tahıl kaybı oluşuyor

Her yıl ortalama 250 bin  ton tahıl kaybı oluşuyor
Türkiye'de biçerdöverle bilinçsiz olarak yapılan hasat nedeniyle her yıl ortalama 250 bin ton tahıl kaybı oluştuğu bildirildi.
Türkiye'de biçerdöverle bilinçsiz olarak yapılan hasat nedeniyle her yıl ortalama 250 bin ton tahıl kaybı oluştuğu bildirildi. 
     Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, tahıl üretiminde verim kaybına yol açan nedenlerin mümkün olduğunca asgariye indirilmesi gerektiği belirtilerek, söz konusu nedenlerden birinin ''biçerdöverle hasatta dane kaybı'' olduğu ifade edildi. 
     Dane kaybının nedenlerinin, zamansız (hasat olgunluğu devresi harici) hasat, biçerdöver kullanıcılarının operatör yetiştirme kursuna katılmadığından teknik bilgilerden mahrum olması, biçerdöverlerin yüksek hızda çalıştırılması, biçerdöverlerin hububatın durumuna göre her tarla için yeniden ayarlanmaması, tarlanın tesviyesiz ve taşlı olması, çiftçilerin biçerdöver hakkındaki teknik bilgileri ve dane kayıp ölçüm yöntemlerini bilmemeleri olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: 
     ''Dane kaybına yol açan nedenler ortadan kaldırılırsa bu gün Türkiye'de 250 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek, hasat esnasında kaybedilmeyecektir. Ülkemizde bir kişinin beslenmesi için 225 kilo buğdayın gerekli olduğu düşünülürse, 71,5 milyon nüfusumuz için 16 milyon ton ekmeklik buğdaya ihtiyaç vardır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 9,5 milyon hektarlık alana buğday ekimi için ise dekara 20 kilo tohumluktan yaklaşık 1,9 milyon ton tohum gerekmektedir. Yine her yıl gerek depolamada ve gerekse taşınma sırasındaki kayıpları da yüzde 3 sayarsak, yaklaşık 0,6 milyon ton buğday ürünü kullanım dışı kalmaktadır. Ayrıca hasat öncesi ve hasat sırasındaki kayıpları da yüzde 3 olarak kabul edildiğinde 0,6 milyon ton buğday ürünü kullanım dışı kalmaktadır. Kısacası, bugünkü nüfusumuz için yılda en azından 19,18 milyon ton buğday ürünü elde etmek zorundayız. Türkiye'nin buğday üretimi, iç tüketimi karşılamaya yeterlidir. Ancak bazı yıllarda gerek kötü hava koşullarında, gerekse süne, kımıl gibi zararlılar dolayısıyla ürün kalitesinde düşmeler yaşanabilmektedir. Bu nedenle yoğun bir emek ve masrafla yetiştirilerek hasada gelen ürünün dane dökümü ve kalite düşüklüğüne meydan vermeden zamanında, biçerdöver ehliyeti bulunan tecrübeli operatörlerle hasadını yapılması büyük önem taşımaktadır.'' 
     Açıklamada, tarlasını biçerdöverle hasat ettirecek çiftçilerden, biçerdöver sahipleriyle hukuki geçerliliği olan sözleşme imzalamaları, biçim sırasında ürünün başında olmaları, dane ve sap kayıplarını sık sık kontrol etmeleri, dane ve sap kaybı olduğunda operatörü uyararak en yakın İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirmeleri, yangın çıkma ihtimaline karşı hasat sırasında her türlü önlemi almaları istendi.  (İLB)
 
 
 
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com