"Her yıl sigaradan 1 milyon kişi hayatını kaybediyor"

"Her yıl sigaradan 1 milyon kişi hayatını kaybediyor"
Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, dünyada 1 milyardan fazla insanın içtiği sigara nedeniyle her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, dünyada 1 milyardan fazla insanın içtiği sigara nedeniyle her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu olduğunu dile getiren Ekici, "Gerek aktif gerekse pasif sigara içiciliği ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Evde ailemiz çocuklarımız, sosyal hayatta arkadaşlarımız içilen her sigara ile zehirleniyor. Hem kendisini zehirliyor, hem ailesinin rızkını bu zehre harcıyor, hem de çevreye zarar veriyor. Onların hakkına girerek sağlıklarını bozması da cabası. Bilinmelidir ki anne-babası sigara içen çocuklar, yılda 70 paket sigarayı kendileri içmişlercesine sigaranın içindeki zararlı maddelere maruz kalırlar. Bir de çocuklarının sigara içmemesini söyler ve onlara kızarlar. Bir ebeveynin eşine, çocuğuna şiddet uygulamasıyla, sigara dumanına maruz bırakıp onları zehirlenmesi arasında farkın olmadığını düşünüyorum" dedi.

"SİGARA ANİ BEBEK ÖLÜMLERİNE DE NEDEN OLUYOR"
Sigaranın ani bebek ölümlerine de neden olduğunu kaydeden Mithat Ekici, "Sigaranın olumsuz etkisinin çift taraflı etkilediği bir diğer olumsuz durum ise gebelikte nikotin kullanımıdır. Sigara içen gebelerde düşük ve erken doğum olasılığı 2 kat artmakta ve doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde ölüm riski artmaktadır. Doğumdan sonra 2-5 aylar arasında 'ani bebek ölümü' en önemli bebek ölüm nedeni olup, sigara içen annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 2-6 kat artmaktadır.Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik 'Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa' önemli bir aşamadır. Tütün mamullerinin üzerine caydırıcı mesajlar ve resimler eklenmiş, kapalı alanlarda sigara içimi yasaklanmış ve 18 yaşından küçük kişilere sigara satışları engellenmiştir. Sağlık Bakanlığının öncülük ettiği bu uygulamalara destek vermek kişisel bir sorumluluktur" diye konuştu.

"KENDİNİZ VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN"
DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'Sigarayı Bıraktırma Polikliniği'nin hizmete girdiğini ifade eden Ekici, "Çevremizde sigara kullanan kişileri uyarmak, sigara bırakma konusunda destek alması için yönlendirmek gerekmektedir. Kanser Eğitim Tarama Merkezi'mizde ücretsiz olarak sigara bırakma desteği verilmektedir. Ayrıca DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde hizmet veren Sigara Bıraktırma Polikliniği'miz sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımıza destek vermektedir. Unutulmamalıdır ki sigarayı bıraktırma tedavisinin maliyeti, her zaman sigaradan kaynaklı kanser, KOAH gibi hastalıkların tedavisinden daha düşüktür.Sigarasız yaşamdan değil sigara içerek çile içinde hastalıklarla boğuşmaktan korkulmalıdır. Cesaretimizi toplayıp yaşamımızı daha güzel bir hale getirmenin, en önemlisi de kendimizi ve çevremizi zehirlemekten vazgeçmenin zamanı bugündür. Bugününüz ve geleceğiniz sigara içmeme konusundaki kararlılığınız ile güzelleşecektir. Kendiniz için, çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı ve hatırı için sigarayı bırakın" ifadelerini kullandı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com