Her yıl yüzlerce kuş türü avcıların hedefi oluyor

Her yıl yüzlerce kuş türü avcıların hedefi oluyor
Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan Yaban Hayatı Koruma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi, bölgede avcıların vurduğu yaralı hayvanlara hayat veriyor

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan Yaban Hayatı Koruma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi, bölgede avcıların vurduğu yaralı hayvanlara hayat veriyor.

YYÜ yerleşkesinde 2 yıl önce 55 dönümlük arazi üzerinde kurulan Yaban Hayatı Koruma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi, doğada çeşitli nedenlerle yaralanan yaban hayvanlarına 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Kurulduğu günden bugüne kadar yüzlerce hayvanın tedavi edildiği merkez, Van Gölü havzası başta olmak üzere bölgenin en önemli tedavi merkezleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bölgede, güvenlik güçleri, Çevre ve Orman Müdürlüğü ile duyarlı vatandaşlar tarafından bulunan yaralı hayvanların hayata döndürülmesini sağlayan merkez, her geçen gün daha fazla başvuru alıyor. 

Merkez Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, avcıların, avlanması yasak türleri yaralamasının büyük üzüntü verdiğini belirterek, son bir hafta içerisinde Hakkari, Bitlis ve Muş'ta yaralanan 3 hayvanın merkeze ulaştırıldığını söyledi.

"Sadece Van ve çevresinden değil Bitlis, Bingöl, Muş, Hakkari gibi illerde yaralanan bütün kuşlar merkezimizde tedavi edilmektedir" diyen Aslan, merkezde tedavi edilen hayvanları yeniden doğaya kazandırıldığını ifade etti.

Bu yıl havaların iyi olmasıyla yaban hayvanlarının beslenmede sıkıntı yaşamadığını, sıkıntı yaşanan bölgelere ise Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin yem bıraktığını anlatan Aslan, yasak avlanma yapan vatandaşların buna rağmen bu yıl en fazla avcılardan şikayetçi olduklarını belirtti.

Aslan, yıl içinde 20'ye yakın hayvanın, avcıların hedefi haline gelerek yaralandığına dikkati çekerek, "Avcılardan rica ediyoruz, lütfen bu güzel kuşları, puhu, kaya kartalı, şahin gibi yırtıcı kuşları avlamayın" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com